DRUKUJ
 
Kolejny etap Konkursu na Wieczernikową Choinkę
 


To jedyny czas w roku, kiedy nawet szare skrawki makulatury mogą stać się świetlistymi skrzydłami anioła. Trwa 14-ta edycja Konkursu na Wieczernikową Choinkę. Teraz w 40 zakwalifikowanych placówkach trwają już intensywne prace nad przygotowaniem świątecznych ozdób.

 

- Zainteresowanie jak zwykle było ogromne. Wystarczyło zaledwie półtora dnia, by zapełnić 40 miejsc na liście konkursowej a wciąż przychodzą jeszcze maile - potwierdza współorganizatorka Konkursu Izabela Tyras z częstochowskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Wyraziła radość, że wielu młodych chce dołączyć do podtrzymywania pięknych tradycji obchodów Bożego Narodzenia, bo to jest głównym celem konkursu. Ma on przypomnieć o polskich zwyczajach, o symbolice ozdób choinkowych, zaprosić dzieci i ich rodziny na Jasną Górę.


- Idea konkursu jest też taka, aby jednoczyć się we wspólnym działaniu i razem przygotowywać się do świąt - wyjaśnia.

 

Dzięki pomysłowości, kreatywności oraz dobrej zabawie towarzyszącej pracy plastycznej 40 drzewek w jasnogórskim Wieczerniku zabłyśnie świątecznym blaskiem w czasie Bożego Narodzenia. A ich losowanie i strojenie odbędzie się 21 grudnia.

 

W tym roku konkursowe jury tworzyć będą jasnogórscy pielgrzymi, którzy oddadzą swój głos, na ich zdaniem, najpiękniej ozdobione świąteczne drzewko. Specjalne urny na głosy oznaczone numerem choinki ustawione będą przy drzewkach w dniach od 25 do 30 grudnia 2021r.

 

Odbędzie się także głosowanie online za pośrednictwem strony Radia Jasna Góra w dniach od 25 grudnia 2021 do 3 stycznia 2022r. (internauci wybiorą jedną najładniejszą ich zdaniem choinkę).

 

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych, przedszkoli i ośrodków szkolno - wychowawczych regionu częstochowskiego czyli podlegających Delegaturze w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach. Zadaniem uczestników Konkursu jest przygotowanie ozdób do przystrojenia jednej choinki (tematyka dowolna) i umieszczenie ich na drzewku. Choinki będą umieszczone w Wieczerniku, w ustawionym tam namiocie.


Dekorowanie świerków odbędzie się 21 grudnia. O godz. 9.30 tego dnia odbędzie się losowanie choinek. Drzewka zostaną ponumerowane od 1 do 40. (organizatorzy zastrzegają możliwość zmiany w przebiegu inauguracji konkursu ze względu na sytuację epidemiczną)


Ozdoby powinny być wykonane w taki sposób, by były odporne na zimno i wilgoć. Nie mogą być przygotowane z materiałów nadających się do spożycia np. z owoców, ciasta, makaronu, itp.
Przy ozdobionej choince należy umieścić własną tabliczkę o wymiarach 70 cm x 40 cm z informacją nt. wykonawców ozdób (nazwa placówki).


Zapraszają: Przeor Jasnej Góry ze wspólnotą, Radio Jasna Góra, Biuro Prasowe @JasnaGóraNews, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie. Instytucje wspierające: Delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach.

 

Mirosława Szymusik

biuroprasowejasnagora.pl