logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Bóg nie jest samotny. Trójca Święta w życiu chrześcijan
Wydawnictwo Święty Wojciech
 


Stwierdzenie, że Bóg nie jest samotny ma nam natychmiast uświadomić, że życie Boga podąża w kierunku Drugiego, że życie Boga to miłosierdzie. (...) Boskie życie objawia się więc całkowicie skoncentrowane, wyrażone w tym wzajemnym dawaniu się Ojca Synowi i Syna Ojcu w jedności Ducha Świętego.
(Maurice Zundel)
 
Przez długi czas w naszych krajach chrześcijanie uważali się za jedynych wierzących w Boga. Nazywać siebie wierzącym znaczyło określać się jako chrześcijanin. I oto dziś chrześcijanie są zaproszeni, by w dialogu z innymi wierzącymi na nowo i dokładniej zdefiniować swoją tożsamość, swoją wyjątkowość. A tą wyjątkowością może być jedynie Trójca Święta. 
 
 

Wydawca: Wydawnictwo Świętego Wojciecha
Rok wydania: 2013
ISBN: 978-83-7516-226-4
Format: 140x210
Stron: 174
Rodzaj okładki: Miękka

 
  
  
  

 
Małżeństwo niedoceniane czy przeceniane?
 
To samo można powiedzieć o związku małżeńskim, który trudno przemilczeć, jeśli chce się nakreślić katechezę o przymierzu Boga z ludźmi. Kiedy nadarza się okazja wymiany zdań ze studentami czy maturzystami na temat życia uczuciowego, małżeństwa czy wspólnego mieszkania, w ich ekstremalnej wolności wypowiedzi i swobodzie mówienia o kwestiach delikatnych znaleźć można wszystko, tylko nie pogardę dla związku małżeńskiego. Stałość, trwałość, wierność – te słowa wciąż powracają, a słowo "miłość" wciąż rymuje się z "zawsze", jak w dawnych piosenkach. Nawet jeśli młodzi coraz wcześniej zaczynają życie we dwoje lub planują to zrobić jak tylko ich sytuacja ekonomiczna im na to pozwoli, to prawie zawsze wiąże się to z założeniem, że ich związek będzie trwały: "Zrobimy wszystko, żeby to trwało". Nie interesuje ich "przeskakiwanie z kwiatka na kwiatek" czy "zaliczenie" tu i teraz. Większość młodych jest daleka od takiej "seksualnej włóczęgi", o którą się ich czasem oskarża, a która była raczej udziałem innego pokolenia.
 
To prawda, że jeżeli młodzi coraz wcześniej rozpoczynają wspólne życie, to ś lub, cywilny czy kościelny, zawierają coraz później lub coraz rzadziej. Ale kiedy mówią o odłożeniu ślubu na później czy obejściu się bezeń, to, paradoksalnie, mówią to w nadziei czy złudzeniu, że to bardziej utrwali ich wspólne życie. W tym miejscu statystyki jasno im przeczą: "Jest dowiedzione – pisze Évelyne Sullerot w swojej bardzo pouczającej książce, Le Grand Remue-Ménage [5] – że wspólnie mieszkające pary są mniej trwałe niż pary małżeńskie". Ale oni wyraźnie deklarują coś przeciwnego: brak formalnego zaangażowania wydaje im się warunkiem miłości wciąż odnawianej, nieustannie wymaganej, gdy nie ma instytucji, która by ich w tym zastąpiła. Przeraża ich myśl, że jakiś kontrakt mógłby zastąpić ich uczucia. A uczucia należy wzbudzać każdego dnia. By razem zachować inicjatywę we wspólnym życiu, odrzucają przejście na automatyczne pilotowanie – pozostają przy ręcznym i prowadzą na okaziciela. Paradoksalnie, jeśli wielu z nich się nie pobiera, to nie po to, by móc odejść, ale by zobowiązać się do tego, że zrobią wszystko, by pozostać.
 
Można by wręcz wysunąć hipotezę, że owo "nie-małżeństwo" czy odkładanie ślubu opiera się bardzo często nie na dewaloryzacji, ale przeciwnie, na przecenianiu małżeństwa. Młodzi mają o nim takie wyobrażenie, stwarzają sobie taki jego ideał, że w ich ocenie sami jeszcze do tego punktu nie dotarli. Są zawsze pełni szacunku, często i pełni podziwu, nie bez małej dozy zazdrości, wobec przyjaciół, którzy zdecydowali się na przekroczenie tego progu – pod warunkiem, że uznają to za prawdziwy ich wybór. W rozmowach, jakie następują podczas przyjęcia po uroczystości ślubnej, z ust młodych można często usłyszeć te same wypowiedzi, które pojawiają się, gdy jedno czy drugie wstępuje do zakonu:
  
"To piękne, jestem pod wrażeniem, ale nie widzę siebie podejmującego podobną decyzję!". To prawda, są świadkami tylu porażek wokół nich, w małżeństwie ich rodziców, starszego rodzeństwa, czy też przyjaciół, którzy rozchodzą się po dwóch czy trzech latach od ślubu, że ich ostrożność wydaje im się rozsądniejsza niż wyraźna nieświadomość tych, którzy ich poprzedzili. 

_________________________
Przypis:

[5] Évelyne Sullerot, Le Grand Remue-Ménage, wyd. Fayard, 1997, s. 197. 




 
Zobacz także
Jacek Szczygieł SCJ
Karol Wojtyła, zanim został papieżem, pisał o powołaniu w różnych miejscach. W książce pt. Miłość i odpowiedzialność tak je definiuje: „Istnieje właściwy każdej osobie kierunek jej rozwoju przez zaangażowanie się całym życiem w służbie pewnych wartości. Kierunek ten każda osoba powinna trafnie odczytać, przez zrozumienie z jednej strony tego, co w sobie nosi i co mogłaby z siebie innym dać, a z drugiej strony zaś – czego się od niej oczekuje”. 
 
ks. Błażej Węgrzyn

Niektóre wydania Nowego Testamentu dzisiejszy urywek przedstawiają jako zupełnie niezależny epizod, inne zaś jako kontynuację poprzednich kilku wersetów, w których Jezus przestrzegał uczniów przed popełnianiem zgorszenia oraz zachęcał do wzajemnego braterskiego upominania i przebaczania (zob. Łk 17, 1-4). Opowiadając się za drugim wariantem, zrozumiemy, że prośba apostołów: Dodaj nam wiary! jest ich odpowiedzią na wcześniejsze – delikatnie mówiąc: wymagające – wskazania Mistrza. 

 
Maciej Jaworski OCD

Koniecznym jest wierzyć, że Duch Święty jest mi dany już na chrzcie świętym i bierzmowaniu. Rozeznanie przychodzi na modlitwie, ale nie tylko, ponieważ Duch Święty jest Panem i Ożywicielem całego człowieka, więc nie tylko modli się w nas, ale i nas ożywia. Pozorne przejawy entuzjazmu czy uniesienia modlitewnego można łatwo zafałszować sztucznymi środkami np. heroiną. Lecz prawdziwe ożywienie z Ducha jest widoczne w autentyzmie codziennego życia i jest przez nie weryfikowane. 

 

Z o. Joachimem Badenim OP rozmawia Maciej Jaworski OCD

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS