logo
Czwartek, 20 marca 2025 r.
imieniny:
Joachima, Kiry, Maurycego, Wolframa, Klaudii, Teodozji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Magdalena Wołochowicz
Bogactwo Bożego Słowa
Idziemy
 
fot. Pawel Nolbert | Unsplash (cc)


Wielki Post to czas zatrzymania się, skupienia się na przygotowaniu do Wielkiejnocy.

 

Wchodzimy właśnie w Wielki Post. Czy masz już jakieś postanowienia, jakiś plan, by go przeżyć naprawdę dobrze? Jeśli tak, to wspaniale! Jeśli nie, zachęcam Cię, abyś na chwilę się zatrzymał, wyciszył i docenił skarby, jakie Bóg ma dla Ciebie w swoim Słowie, a przede wszystkim po prostu Go spotkał.

 

Parę tygodni temu pisałam o tym, że nie zawsze uświadamiamy sobie, jakim skarbem jest Boże Słowo i jak ważny jest sam fakt, że w Polsce możemy posiadać Pismo Święte i czytać je bez ograniczeń.

 

Niedawno miałam okazję po raz kolejny czytać Psalm 119. Zazwyczaj kiedy go otwieram, w pierwszej chwili przeraża mnie jego długość. 176 wersetów do przeczytania i przyswojenia, zajmujących kilka ładnych stron w Biblii, to pewne wyzwanie. Gdy jednak wgłębiam się w jego treść, widzę, jak ważne jest jego przesłanie, ale też często mam wrażenie, że autor się powtarza, i to wielokrotnie. Nieustannie mówi o tym, jak cenne jest Boże Słowo, a w nim Jego zasady, postanowienia, napomnienia itd.

 

Czemu więc psalmista użył tak wielu słów?! Myślę, że to właśnie z tej ogromnej miłości do Boga i Jego praw – bo przecież jeśli coś kochamy, możemy o tym mówić i mówić! Skoro autor tak się rozpisał, warto wgłębić się bardziej szczegółowo w ten psalm.

 

Aby naprawdę go „przeżyć”, pomaga mi podzielenie go na krótsze fragmenty i zagłębianie się w nie po kolei.

 

W czasie ostatniego studiowania Psalmu 119 odkryłam następujące ważne prawdy na temat Bożego Słowa:

 

1. Słowo Boże to recepta na szczęście i błogosławieństwo.

2. Słowo Boże to źródło życia.

3. Słowo Boże to źródło nadziei i pocieszenia.

4. Słowo Boże to prawda i jest godne zaufania.

5. Słowo Boże to źródło mądrości i dziedzictwo.

6. Słowo Boże to źródło ochrony, wzmocnienia i pomocy.

7. Słowo Boże to trwały fundament oraz źródło sprawiedliwości i pokoju.

 

Wow, ile bogactw! Czy w ogóle jesteśmy ich świadomi? Czy korzystamy z nich na co dzień? Są tak bardzo praktyczne.

 

Wielki Post to czas zatrzymania się, skupienia na przygotowaniu do Wielkiejnocy. Z całego serca zachęcam Cię do pogłębienia relacji z Panem Jezusem i sięgnięcia jeszcze bardziej do skarbów Jego Słowa.

 

Niech ten Wielki Post będzie dla Ciebie głębokim przeżyciem spotkania z Tym, który zostawił Niebo, by zejść na ziemię i poświęcić swoje życie dla naszego zbawienia.

 

A jeśli chciałbyś bardziej wgłębić się w Psalm 119, zapraszam do dołączenia do Wielkopostnego Mailowego Studium Biblijnego, którego jestem współorganizatorką: zyjpelnia.org/wielkipost.

 

Magdalena Wołochowicz
Idziemy nr 08/2021

 
Zobacz także
Michał Gryczyński
Lourdes to najsłynniejszy, obok Fatimy, ośrodek kultu maryjnego i centrum pielgrzymkowe w Europie. Objawienia upamiętnia położona u stóp Pirenejów neogotycka bazylika Niepokalanego Poczęcia. Położone w południowo-zachodniej Francji, bywa żartobliwie nazywane, drugim po Paryżu, miastem hotelarskim Francji. Oprócz malowniczego rynku i – górującego nad okolicą - warownego zamku z XIV w., ma bowiem...
 
Monika Cieplińska-Gostek
Podążając za słowami papieża Benedykta XVI, zauważamy, że najważniejszą rolą kapłana w życiu człowieka chorego jest umożliwienie mu spotkania z Bogiem. Może się to dokonywać na różnych płaszczyznach, ale najważniejszą z nich jest posługa sakramentalna. Cóż bowiem byłoby z niesienia pomocy choremu i czym różniłby się kapłan od innych ludzi, gdyby szedł do chorego sam, z wyłącznie ludzką pomocą? 
 
ks. Mirosław Stanisław Wróbel
Jednym z istotnych rysów Ewangelii Janowej jest zagadnienie przyjmowania daru przekazywanego ludzkości przez Boga. Widać tu wyraźną relację pomiędzy dawcą daru, darem i jego odbiorcą. Ewangelista barwnie maluje obraz Boga jako kochającego Dawcy, który obdarowuje ludzkość najcenniejszym darem – sobą samym. Poprzez otwarcie na osobowy dar Ojca, Syna i Ducha Świętego człowiek jest w stanie doświadczyć pokoju, którego świat dać nie może, oraz osiągnąć życie wieczne. 
 

___________________