logo
Sobota, 22 czerwca 2024 r.
imieniny:
Pauliny, Sabiny, Tomasza, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
artykuł sponsorowany
Co warto wiedzieć na temat kościelnych szat liturgicznych?
 
fot. Ric Perezmont, Casulla Sacerdotal | Cathopic (cc)


Msza święta jest dla wyznawców katolicyzmu niezwykle ważna. To właśnie w trakcie jej trwania następuje przemiana chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Zrozumiałe jest zatem to, że celebracja mszy wymaga odpowiedniej oprawy. To, w jakich szatach liturgicznych wystąpi kapłan zależy od wielu czynników. Z tego też względu, nie wszyscy wierni zdają sobie sprawę z tego, jakie są najważniejsze rodzaje szat. Warto byłoby to zmienić i czegoś się na ich temat dowiedzieć.


Alba, komża, ornat - co kryje się pod tymi pojęciami?


Zdecydowanej większości z nas, alby kojarzą się przede wszystkim z okresem komunijnym. Jak się jednak okazuje, alba jest wykorzystywana również przez księży. To nic innego jak długa, sięgająca kostek szata z długim rękawem. Nietrudno zgadnąć, że jej biały odcień ma symbolizować czystość kapłana. Nierzadko wkłada się ją pod ornat. Z kolei komża stanowi dość mocno skróconą wersję alby. Kapłan może wykorzystać ją do pewnych czynności, ale nie należy odprawiać w niej Eucharystii. Jeżeli chodzi zaś o ornat, wyróżnia go wyrazisty kolor. Jest także dość bogato zdobiony, na przykład wielobarwnymi haftami. Warto wspomnieć także o dodatku, jakim jest stuła. Posiada ona kolor głębokiego fioletu i przypomina nieco szalik. Ksiądz zakłada ją na szyję między innymi wówczas, gdy spowiada wiernych w konfesjonale.


W jakich kolorach występują szaty liturgiczne?


Religia katolicka wymaga, aby ornat, w którym kapłan sprawuje Ofiarę Eucharystyczną występował w wielu kolorach. Ma to ogromne znaczenie z punktu widzenia wielu ważnych okresów w Kościele Katolickim. Warto byłoby więc mieć świadomość tego, jakie są najpopularniejsze odcienie ornatów i co takiego symbolizują. I tak, w zwykłym okresie kalendarza liturgicznego, zarówno w niedzielę, jak i w dni powszednie kapłan zakłada zazwyczaj ornat zielony. Jeżeli jednak odbywa się jakaś uroczystość żałobna, jak choćby pogrzeb, wykorzysta ornat fioletowy. Ta szata liturgiczna posłuży księdzu także w okresie Wielkiego Postu. Biały ornat zostanie z kolei założony na przykład na chrzest czy ślub. Przez dwie wyjątkowe niedziele w roku, kapłan może zaś wykorzystać ornat w odcieniu różowym. Czerwona szatę ksiądz włoży między innymi w Wielki Piątek, jak również w święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego czy w niedzielę Zesłania Ducha Świętego. Obserwacja tego, jaki kolor ornatu ma na sobie kapłan może być interesujące nie tylko dla osób dorosłych, ale i dla dzieci. Warto zachęcać najmłodszych do bycia dociekliwymi. Dzięki temu, zdecydowanie łatwiej będzie im zapamiętać, z jakim świętem katolickim mamy do czynienia w konkretnym dniu.


Gdzie poszukiwać szat liturgicznych?


Kościół jako wspólnota powinien troszczyć się o to, aby oprawa mszy świętej była zawsze uroczysta. Poszczególne parafie muszą zatem dążyć do tego, aby na wyposażeniu zakrystii znajdowały się różne rodzaje szat liturgicznych, w tym ornatów. Gdzie jednak ich poszukiwać? Dobra wiadomość jest taka, że gotowe szaty znaleźć można zarówno w sprzedaży stacjonarnej, jak i internetowej. Interesujące propozycje można znaleźć na przykład w sklepie https://ornat.com.pl/. Nawet jeżeli w danym momencie ksiądz w konkretnej parafii posiada wszystkie niezbędne mu szaty, co jakiś czas dobrze byłoby pokusić się o kupno nowych. Ornat może stanowić prezent od dzieci pierwszokomunijnych, jak również od ogółu parafian. Wybierając szaty liturgiczne warto zwracać uwagę nie tylko na rodzaj materiału, z którego są wykonane, ale także na to, co je zdobi. W zdecydowanej większości przypadków będą to hafty.

 

Ornat.com.pl

[artykuł sponsorowany]

 
Zobacz także
o. Jerzy Zieliński OCD
W wyobraźni człowieka morze to niebezpieczna przestrzeń, którą trzeba przebyć w drodze do odległego lądu. Całe życie pełne przeciwności i niebezpiecznych sytuacji bywa niekiedy porównywane do podróży przez wzburzone morze. Gdy jest ono spokojne, wszystko się układa po myśli podróżnika, łatwo orientuje się on w bezkresie przestrzeni. Horyzont jest w zasięgu wzroku, co pozwala ustalić punkty odniesienia.
 
Józef Augustyn SJ
Nierzadko Eucharystia, w której uczestniczymy być może nawet regularnie, angażując przy tym całą dobrą wolę, nie ma większego wpływu na nasze życie codzienne: na sposób podejścia do siebie samych i na nasze relacje z Bogiem i z bliźnimi. Eucharystia bywa jakby czasem wyłączonym z naszej codzienności. Dostrzegamy wprawdzie ten rozdźwięk między szarą codziennością a świętem sprawowania Eucharystii, ale najczęściej jesteśmy bezradni wobec tego faktu.  
 
Marcin L. Morawski

Po swoim zmartwychwstaniu Jezus przypomina uczniom, że Jego męka, śmierć i powstanie z martwych zapowiedziane były w Starym Testamencie: u Mojżesza, czyli w Pięcioksięgu, u Proroków, i w Psalmach (Łk 24,27.44). Proroctwa dotyczące męki i śmierci Mesjasza wydają się łatwe do odszukania, wystarczy przypomnieć sobie na przykład Pieśni Sługi JHWH z Księgi proroka Izajasza, jak chociażby fragment czytany w Wielki Piątek (Iz 52,13-53,12).

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS