logo
Sobota, 22 czerwca 2024 r.
imieniny:
Pauliny, Sabiny, Tomasza, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka z Białegostoku dotarła do Ostrej Bramy
 


24 sierpnia, po pięciu dniach wędrówki, blisko 450 pielgrzymów z Białegostoku dotarło do Wilna. W Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył bp Henryk Ciereszko, który ostatni etap wędrówki spędził w drodze wraz pątnikami.

 


Ostatni dzień pielgrzymki rozpoczął się od modlitwy w kościele parafialnym w Jaszunach, do którego białostoccy pielgrzymi w 2016 r. przynieśli relikwie bł. ks. Michała Sopoćki.

 

Następnie pątnicy wyruszyli w drogę, która wiodła wprost Sanktuarium w Ostrej Bramie. Na jednym z postojów, w miejscowości Porodomino, pielgrzymi zatrzymali się na modlitwę przy grobie zmarłego w tym roku proboszcza miejscowej parafii, ks. Mirosława Balcewicza, przyjaciela białostockiej pielgrzymki, który swoją gościnnością na trwałe się wpisał w pamięć pątników.

 

Na ostatnich etapach wędrówki do pielgrzymki dołączył bp Henryk Ciereszko, który wprowadził grupę do Ostrobramskiego Sanktuarium i przewodniczył Eucharystii. Podczas Mszy św. pobłogosławił małżeństwo Pawła i Klaudii Rysiejków, którzy przed pięcioma laty poznali się podczas Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymki do Wilna.

 

„Witaj, Królowo, Matko Miłosierdzia - te radosne zawołanie niech nam towarzyszy i pobudza nas do zaufania Maryi i Jej Synowi, Jezusowi Chrystusowi” - mówił na zakończenie Mszy św. białostocki biskup pomocniczy.

 

Dzień zakończył apel maryjny o 21.00 w Ostrej Bramie. W dniu jutrzejszym o godzinie 10.00 pielgrzymi zgromadzą się na Eucharystii w wileńskiej archikatedrze, po której nastąpi na rozwiązanie pielgrzymki.

 

W tym roku pielgrzymka liczyła blisko 450 pątników pochodzących z archidiecezji białostockiej oraz wielu miejsc w Polsce. Wraz z nimi pielgrzymowało 9 kapłanów, 6 sióstr zakonnych, jeden brat zakonny i 5 alumnów. Najstarszy pielgrzym miał 77 lat, a najmłodszy, pielgrzymujący wraz z rodzicami zaledwie 6.

 

W tym roku pątnikom towarzyszy hasło „Wierzę w Kościół”. W sposób szczególny podczas tegorocznej wędrówki modlono przez wstawiennictwo Matki Miłosierdzia o pokój na Ukrainie.

 

ks. Karol Godlewski
www.archibial.pl