logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Katarzyna Nowak
Komórki macierzyste
materiał własny
 



Wzmożone zainteresowanie

Od pewnego czasu obserwuje się wzmożone zainteresowanie komórkami macierzystymi. Ich właściwości terapeutyczne rodzą nadzieje na znalezienie skutecznych sposobów leczenia wielu chorób dotykających współczesnego człowieka, takich choćby jak choroba Alzheimera czy też Parkinsona. Zastosowanie komórek macierzystych – w świetle najnowszych badań naukowych – otwiera również możliwości regeneracji uszkodzonych narządów, np. w wyniku udaru mózgu, czy też zawału serca. Nowe metody leczenia i ich pozytywne rokowania na przyszłość są dla nas, żyjących obecnie, o tyle istotne, gdyż dzisiejsza medycyna nadal nie radzi sobie z wieloma schorzeniami. Wydaje się, że tego typu metoda przywracania zdrowia ludziom nie powinno budzić wątpliwości. Jednak oprócz czysto biologicznych aspektów interesującego nas zagadnienia należałoby się przyjrzeć również stronie etycznej, czyli dopuszczalności takiej terapii mając na uwadze podstawowe prawa i godność człowieka.

Istota komórek macierzystych

Komórkami macierzystymi nazywamy takie, które są jednorodne i mogą spełnić wiele funkcji. Stanowią one materiał biologiczny, z którego z czasem wykształcają się poszczególne tkanki i narządy. Największą zdolność do podziałów posiadają komórki totipotencjalne. Od nich zaczyna się tworzenie całego ustroju cielesnego człowieka lub zwierzęcia. W wyniku pierwszych podziałów powstają komórki pluripotencjalne o zmniejszonych możliwościach przeobrażanie się. Dalsze różnicowanie prowadzi do ukształtowania się komórek multipotencjanych i unipotencjalnych, których proces przeobrażeń może dokonywać się w znacznie zmniejszonym zakresie. Są one odpowiedzialne za formowanie się określonych organów i narządów danego organizmu. Coraz większe zaawansowanie podziału komórek macierzystych na odrębne kategorie powoduje zmniejszenie ich możliwości.

Metody pozyskiwania komórek macierzystych

Komórki macierzyste otrzymuje się z dwóch źródeł: z embrionów oraz z organizmów dorosłych. W pierwszym przypadku wyodrębnia się te podstawowe jednostki strukturalne z zarodka w momencie osiągnięcia przez niego poziomu rozwoju zwanego blastocystą. W warunkach laboratoryjnych pobiera się wewnętrzną masę komórkową, który to proces jest równoznaczny z unicestwieniem nowego życia. Tego typu eksperymenty przeprowadza się zazwyczaj na tzw. embrionach nadliczbowych, które powstają w wyniku sztucznego zapłodnienia (in vitro). Z reguły tylko jeden zarodek zostaje wszczepiony do narządów rodnych kobiety, a pozostałe traktuje się raczej, jako materiał badawczy, w tym również, jako źródło dla uzyskania komórek macierzystych.

 

 
1 2  następna
Zobacz także
o. Krzysztof Górski OCD

Rozmowa z o. Marianem Zawadą OCD

Przejrzystość to prostota: prostota dróg, myśli, obecności. Nieczystość uwielbia dwuznaczność, nadmiar sensów i znaczeń, pokrętność i uwodzenie. Rozwój konsumpcjonizmu czy przemysłu reklamowego upewnia nas, że człowiek uwielbia, gdy ktoś o niego zabiega, że lubi być zwodzony i uwodzony. Kocha to jak grę, w której czuje się bohaterem.

 
o. Krzysztof Górski OCD
Z Joanną Najfeld, publicystką katolicką, rozmawia Jolanta Tęcza-Ćwierz.
Po ludzku nie miałam predyspozycji do medialnych pojedynków. Ale cóż to za problem dla Wszechmogącego? Wysłuchał modlitwy i uzupełnił ludzkie braki. Nagle znikąd znalazłam się w mediach. Wcale się tam nie wybierałam, to wszystko się stało samo.
 
Ks. Mariusz Pohl
Już wkrótce Wielkanoc, najważniejsze święta w całym roku liturgicznym Kościoła. Celebracje liturgiczne Wielkiego Tygodnia mają swoją głęboką wymowę i logikę. Niestety, często umyka to naszej uwadze i z konieczności koncentrujemy się na estetycznym lub tylko uczuciowo-pobożnościowym uczestnictwie w nabożeństwach, bez głębszego zaangażowania płynącego ze świadomej wiary i zrozumienia liturgii. Dlatego warto prześledzić główne wątki Triduum Sacrum – Wielkiego Tygodnia. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS