logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Monika Nowacka
Miłosierny Bóg
Przewodnik Katolicki
 


Żyć „na skróty”

Postrzeganie rzeczywistości przez człowieka bywa subiektywne. Na świat patrzymy bowiem przez pryzmat tego, jacy jesteśmy, czym się zajmujemy, jak nas wychowano.
 
Trzeba jednak pamiętać, że istnieją prawdy, w których sensowność nigdy nie można wątpić. Należy do nich wiara w to, że Bóg jest miłosierny i zawsze chce naszego dobra. Każdego dnia, dokonując wyborów, kierujemy się tym, co wydaje się nam słuszne. „Wydaje się” jednak nie zawsze znaczy, że takie jest. Podejmując decyzje, często nie mamy czasu analizować wszystkich „za” i „przeciw”, na długotrwałe analizowanie każdej sytuacji brakuje czasu. Dzisiejszy człowiek stara się jak tylko może, żyć „na skróty”. Z tego powodu często (choć oczywiście nie zawsze) podejmuje decyzje nieracjonalne, nierzadko popełniając błędy, które później trudno naprawić.
 
Łatwiej nie znaczy lepiej

Na pewno nie jest sprawą prostą odbudowanie czyjegoś zaufania. Jeśli ściągający na egzaminie uczeń zostaje przyłapany, w oczach nauczyciela zazwyczaj już zawsze będzie podejrzewany o próbę oszukiwania na klasówkach. Nawet, jeśli wcześniej był uczciwy i przygotowany. Jeden raz nie chciało mu się poświęcić chwili na naukę – wybrał drogę „na skróty” – postanowił, że skorzysta z niedozwolonych „pomocy naukowych”. Podobnie utrudnić sobie życie może kierowca, któremu nie chce się udać na przegląd techniczny do warsztatu i jeździ niesprawnym samochodem lub rowerzysta, któremu nie w smak przeprowadzanie roweru przez przejście dla pieszych (łatwiej po prostu przez nie przejechać). Nie można zaprzeczyć, że zarówno oszukiwanie na egzaminie, jak i narażanie siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego na kolizję czy nawet wypadek to po prostu grzechy.
 
Problem z powrotem

Jak widać, grzeszyć jest zazwyczaj łatwiej, niż postępować zgodnie z przykazaniami Dekalogu. Następuje jednak moment, kiedy rozwiązanie, które wydawało się lepsze, okazuje się złe. Zaczynają nas dręczyć wyrzuty sumienia. Nie można się przecież bezustannie oszukiwać – tłumaczyć samemu przed sobą „następnym razem się nauczę”, „jak znajdę chwilę czasu, wstąpię do mechanika na przegląd techniczny auta”. Człowiek jest powołany do czynienia dobra zawsze.
Niestety wrócić na drogę prowadzącą do Boga jest niezwykle trudno. Nie tylko dlatego, że grzeszenie jest „łatwiejsze”. Istnieje jeszcze inny powód – człowiek trwający w grzechu, bardziej niż starający się żyć dobrze, boi się Boga. Stworzyciel dla tego, który zszedł na złą drogę, wydaje się być już tylko tym, który wymaga, który będzie rozliczał z uczynków na Sądzie Ostatecznym.

 
1 2  następna
Zobacz także
Ks. Mateusz Pindelski SP
Co odróżnia wspólnotę od innych grup? Kogo można nazwać członkiem wspólnoty? Na czym polega wspólnota chrześcijańska, czyli Kościół? Ludzie ze swej natury łączą się w najróżniejsze grupy, nie trzeba chyba nikogo specjalnie o tym przekonywać. Do wielu z nich przynależymy siłą rzeczy (ze względu na narodowość, wiek, płeć, stan zdrowia, kategorię poborową itd.); inne możemy sobie - przynajmniej teoretycznie - wybrać. (...) Jak się w tej mnogości odnaleźć?...
 
ks. Andrzej Maryniarczyk
Prasa polska publikuje sporo artykułów na temat "inwazji" różnego rodzaju sekt, nieformalnych grup religijnych, instytutów, praktyk hinduistycznych, ośrodków wiedzy tajemnej, grup okultystycznych itp. Przytaczane zaś dramatyczne relacje zrozpaczonych rodziców, którzy w grupach tych bezskutecznie poszukują swych zagubionych dzieci, oraz ich beznadziejne starania, by je odzyskać, pobudzają do szerszej refleksji na ten temat...
 
Jan Halbersztat
Jeśli głosimy Ewangelię, pamiętajmy, że nie głosimy statycznej, zamkniętej, ustalonej raz na zawsze prawdy (choć oczywiście podstawowe założenia naszej wiary są niezmienne). Nie próbujmy sugerować ludziom, do których jesteśmy posłani, że reprezentujemy „wiedzę absolutną”, że mamy odpowiedź na każde pytanie, że przynosimy proste rozwiązanie każdego problemu. Pokazujmy, że głosimy prawdę tak wielką, tak nieskończoną – że sami nieustannie musimy ją zgłębiać, że sami wciąż na nowo musimy ją poznawać. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS