logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Komentarz liturgiczny

Prawo do prawdy

Nie każdą prawdę należy ujawniać natychmiast. Są sprawy, które staną się jasne dopiero wtedy, gdy Bóg na to pozwoli. Dopiero wówczas, gdy będzie to dla nas dobre. Złe duchy próbują w dzisiejszej Ewangelii wykrzyczeć tajemnicę mesjańską, która nie jest ich własnością. Zbawiciel stoi w wielkim tłumie, gotowym przyjąć każdą sensację i plotkę; tłumie łatwo gubiącym prawdę w powodzi chwytliwych tytułów, którymi zasypią go demony. Pan czasu wie, że w niedalekiej przyszłości cała prawda stanie się udziałem ludzi. Będzie to jednak dzień zbawienia, które dokona się na krzyżu. Dzień krótkotrwałego, pyrrusowego zwycięstwa złych duchów. Bo prawda bez krzyża zawsze jest niepełna.
 
Panie Jezu, Ty jesteś Mesjaszem, Synem Boga żywego. W Twoje ręce powierzam swoje pragnienie poznania prawdy. Wierzę, że Ty jesteś prawdą i życiem. Ty królujesz na wieki wieków. Amen.
 

Rozważania pochodzą z książki
 
o. Michał Legan OSPPE
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl
 

Patron Dnia



św. Marek Ewangelista

Druga Ewangelia została napisana przez św. Marka, który w Nowym Testamencie jest czasami zwany Janem Markiem. Zarówno on, jak i jego matka, Maria, byli wielce szanowani w pierwszych latach chrześcijaństwa, a dom jego matki w Jerozolimie był miejscem spotkań chrześcijan. Św. Marka wymienia się zwykle ze Św. Pawłem i Św. Barnabą, kiedy mowa jest o podróżach misyjnych na Cypr i dalej. Później podróżował już tylko ze Św. Barnabą. Wiemy również, że przebywał w Rzymie ze Św. Piotrem i Św. Pawłem. Tradycja sięgająca czasów Euzebiusza wskazuje na niego jako założyciela gminy aleksandryjskiej i pierwszego biskupa Aleksandrii. Św. marek jest autorem drugiej Ewangelii, napisał ją prawdopodobnie w Rzymie przed rokiem 60. Ewangelia powstała w języku greckim i była przeznaczona dla ludów nawróconych na chrześcijaństwo. Tradycja mówi także, iż Rzymianie prosili Św. Marka aby głosił nauki Św. Piotra. To tłumaczy pozycję jaką zajmuje Św. Piotr w tej Ewangelii.

jutro
: św. Aldy

wczoraj
dziś
jutro