logo
Czwartek, 15 kwietnia 2021 r.
imieniny:
Anastazji, Teodora, Adolfiny, Paternusa, Wacława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Modlitwa jest dla nas najważniejsza! - Maturzyści z diecezji kieleckiej
 


Na Jasnej Górze, w poniedziałek 1 marca, odprawiona została Msza św. w intencji maturzystów diec. kieleckiej. Po raz pierwszy od ponad 20. lat, z powodu pandemii i związanej z nią obostrzeń, tradycyjne pielgrzymowania uczniów klas maturalnych nie mogło się odbyć. Dlatego, zgodnie z decyzją ordynariusza diecezji bpa Jana Piotrowskiego, do częstochowskiego sanktuarium przybyła jedynie delegacja uczniów.

 

„W czasie pandemii ksiądz biskup ordynariusz zadecydował, że będzie tylko delegacja, a że my jesteśmy bliżej Częstochowy, to jesteśmy z przedstawicielami młodzieży, aby modlić się o to światło Ducha Świętego dla maturzystów – wyjaśnia ks. Marcin Malarecki z par. św. Michała Archanioła w Koniecpolu i katecheta Zespołu Szkół w Koniecpolu - Tym bardziej, że ludziom młodych dzisiaj trudno jest żyć, wybierać, i Duch Święty jest im potrzebny nie tylko na czas tych egzaminów, ale też żeby ich prowadził dobrze poprzez życie, aby w tym życiu dorosłym dobrze i mądrze wybierali, aby byli prawdziwymi ludźmi wiary, żeby byli ludźmi, którzy będą szanować Pana Boga, wiarę, ale też i drugiego człowieka. Przedstawiciele Zespołu Szkół w Koniecpolu będą się modlić za wszystkich maturzystów z diec. kieleckiej, aby Duch Święty im pomagał podczas tych egzaminów maturalnych”.

„Ja zawsze powtarzam swoim maturzystom, że modlitwa to jest siła w wielu sytuacjach naszego życia” – dodaje ks. Malarecki.

 

„Przyjechaliśmy w imieniu swoich kolegów i koleżanek. Dla nas, jako ludzi wierzących, modlitwa jest najważniejsza, na pierwszym miejscu, i chcemy Matkę Najświętszą poprosić o jak najwięcej łask i darów Ducha Świętego na ten trudny czas matur – mówi Angelika, tegoroczna maturzystka - Jak to nasi starsi koledzy mówią, ten egzamin dojrzałości to jest szczególny, najważniejszy czas, dlatego jesteśmy tutaj, aby te wszystkie nasze troski i prośby oddać na Jasnej Górze. W tym trudnym czasie pandemii nie baliśmy się tutaj przyjechać i jesteśmy po to, żeby reprezentować tych, którzy nie mogą tutaj licznie przybyć”.

 

„Przyjechaliśmy modlić o światło Ducha Świętego, o rozeznanie, co dalej po tej maturze – dodał Daniel – Myślę, że Pan Bóg w tym wszystkim pomoże, jeżeli będziemy prosić przez ręce Maryi. Ufność w Boże Miłosierdzie jest, siostra Faustyna kazała się modlić i prosić o Boże Miłosierdzie, zwłaszcza teraz, w tym czasie Wielkiego Postu”.

Mszy św. o godz. 11.00 przewodniczył bp Jan Piotrowski. Przed Eucharystią, w rozmowie z mediami, powiedział: „Będąc na Jasnej Górze zawierzamy się opiece Matki Najświętszej, bo przy Mamie zawsze jest bezpieczniej. Jednocześnie w tym Bożym słowie, które skieruję do naszej młodzieży kieleckiej i do osób będących w Kaplicy chcę przypomnieć o wartości i potrzebie mądrych życiowych wyborów, żeby one dokonywały się w wolności zupełnej, bez emocji i w mądrym rozeznaniu, bo wtedy perspektywa życia wydaje się być po ludzku normalna, szczęśliwa i obiecująca”.

 

 

Na zakończenie Mszy św. złożony został Akt Zawierzenia maturzystów Matce Bożej.

Pielgrzymka maturzystów była wydarzeniem o charakterze powszechnym, które wpisało się w tradycję diecezji kieleckiej, z udziałem ponad 95 proc. szkół. Tegoroczna pielgrzymka byłaby 23. z kolei.

 

o. Stanisław Tomoń
www.jasnagora.com