logo
Poniedziałek, 27 marca 2023 r.
imieniny:
Ernesta, Jana, Marka, Lidii, Ruperta – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
artykuł sponsorowany
Nauki Pana Jezusa a rozwój cywilizacji
 
fot. Jakob Braun | Unsplash (cc)


Jeszcze u początków średniowiecza Europa była zacofana wobec Bliskiego Wschodu, północnej Afryki, Chin oraz Indii. Kilkaset lat później Europejczycy wyprzedzili inne obszary kulturowe i zdominowali cały świat. Wielu naukowców opisywało przyczyny rozkwitu i upadków rożnych cywilizacji, w tym wpływ religii, którym żyły dane społeczeństwa. Niewątpliwie religie to nie tylko obrzędowość, ale także podstawy etyczne dla systemów prawnych, struktury społecznej i myśli politycznych. Etyka jest fundamentem każdej cywilizacji, ponieważ określa kategorie dobra i zła. Chrześcijaństwo dało Europie ideę równości ludzi i dożywotniej monogamii. W islamie pozycja kobiet była już dużo słabsza niż mężczyzn a Mahomet akceptował poligamię. Z kolei hinduizm posegregował społeczeństwo w Indiach na kasty i warny, co zablokowało możliwość awansu. O roli religii w rozwoju cywilizacji pisał np. w Polsce prof. Feliks Koneczny, w Niemczech prof. Max Weber a w USA - Samuel Huntington.

 

W 2021 r. Wydawnictwo Paulinianum z Jasnej Góry opublikowało książkę historyczną pt.: "Chrześcijaństwo a duch świata Zachodu" o wpływie chrześcijaństwa na rozwój Europy i obu Ameryk. Autor - Maciej Łodyga (radca prawny) opisał w niej przyczyny udanej chrystianizacji Imperium Rzymskiego i wpływ nauk Jezusa na kształtowanie się średniowiecznej Europy. Książka zawiera analizę różnic pomiędzy katolicyzmem i protestantyzmem z odwołaniem do tekstów źródłowych. A był to przede wszystkim spór o stosunek do wolnej woli człowieka i roli papiestwa. Dalej autor przenosi czytelnika do obu Ameryk, których losy potoczyły się tak odmiennie. Purytańsko - anglikańskie kolonie zbudowały nowożytne imperium a katolicka Nowa Hiszpania ugrzęzła w feudalizmie i rewolucjach. Dlatego autor próbuje zrozumieć, dlaczego w okresie nowożytnym nastąpił gwałtowny rozwój świata anglosaskiego i upadek krajów katolickich. W wielu miejscach wplata losy naszego kraju dla celów porównawczych. Nie pozostawia suchej nitki na szlachcie, która przypomina mu plantatorów z amerykańskiego Południa. Ostatni rozdział książki zawiera dawkę krytyki dla rządów sanacyjnych II RP. W książce pojawiają się ciekawe fragmenty z takich źródeł jak:

 

"Przeciw papiestwu ufundowanemu przez diabła" Marcina Lutra.
"O niewolnej woli" Marcina Lutra.
"Pamiętnik żołnierza Korteza czyli prawdziwa historia podboju nowej Hiszpanii" Bernala Diaz Del Castillo.
"Konstytucja Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i Konstytucja 3 Maja.
"Pamiętniki chłopów" wydane przez Instytut Gospodarstwa Społecznego.
Encykliki papieskie i Pismo Święte
"Wojskowe przyczyny klęski wrześniowej" gen. bryg. dr Izydora Modelskiego.

 

Autor podejmuje także polemikę z ideą państwa laickiego. Wychodzi z założenia, że oderwanie państwa od religii doprowadzi do powstania systemów prawnych opartych na nowej, świeckiej etyce ustalonej przez wpływowe ośrodki i ciągle zmienianej. Etyka stanie się państwowa, tak jak mamy edukację państwową czy państwową służbę zdrowia. Takie państwa nie będą już miały wiele wspólnego ze światem, w jakim chciałby żyć katolik. Sfera publiczna postawi znak równości pomiędzy Jezusem - Buddą - Mahometem i kilkoma innymi postaci. W państwie laickim wszystkie religie powinny mieć równe prawa, równy dostęp do edukacji dzieci, równy wpływ na ich wychowanie, równe wpływy w mediach i kulturze. Tylko co taki świat będzie miał wspólnego z dążeniem do nawracania ludzi i doprowadzenia ich do zbawienia? W książce co pewien czas pojawiają się nawiązania do słów Jezusa z Nazaretu, który dzięki temu staje się jej głównym bohaterem.

 

Fragment książki:

 

"(…) Grupy niezadowolone straciły w Kościele ośrodek oporu, twierdzę, wokół której można było skupić siły prące ku zmianom na lepsze. Był nim Kościół w czasach państwa niewolniczego, jakim było Imperium Rzymskie. Był nim we wczesnym średniowieczu jako forma obrony przed despotyczną władzą świecką i barbarzyńskimi zwyczajami. U schyłku średniowiecza Kościół opanowany przez szlachtę współgrał już w pełni ze szlachtą, przez co prekursorzy zmian nie mogli przebić się w ramach istniejących struktur państwowych i kościelnych. Tak powstało podłoże do rozłamów, które pogrążyły Europę Zachodnią w walkach i rzeziach na setki lat. (...)"

 

Książka jest bardzo dobrą lekturą dla osób, których interesują stosunki państwo - Kościół, społeczeństwo - religia. Można ją nabyć w księgarni Paulinianum w Częstochowie, księgarni Dębogóra w Poznaniu, Księgarni Antyk, w wielu innych księgarniach internetowych a także bezpośrednio u autora: biuro@maciejlodyga.com – na kanale Wydawnictwa Paulinianum znajdują się 4 części wywiadu z autorem.

 

 

artykuł sponsorowany

 
Zobacz także
 
___________________

 reklama

katolicyzm