logo
Wtorek, 16 lipca 2024 r.
imieniny:
Eustachego, Mariki, Mirelli, Marii – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Zostań korespondentem Katolik.pl
 


Newsy w naszym serwisie obejmują swoim zakresem życie Kościoła Katolickiego w Polsce i nie tylko. Zachęcając do współpracy proponujemy kilka wskazówek, które mogą się stać pomocą w tworzeniu Newsów.

 
1. Każda informacja musi posiadać temat, być rzetelna i obiektywna, a oprócz tego jasna i przyciągająca uwagę. Z racji ulotności internetu informacja musi szczególnie przyciągać i zatrzymywać uwagę czytelnika. Zbyt niejasna, trudna do zrozumienia i za długa informacja zniechęci czytelnika, który zmieni stronę nie powracając do niej zbyt szybko. Zatem każda informacja musi być przygotowana z myślą, że mamy jedną, jedyną szansę na dotarcie do czytelnika.

2. Tytuł informacji, to jej krótka, ujęta w kilku słowach kwintesencja. Powinien składać się z nie więcej niż 6 słów i zawierać inne informacje niż pierwsze zdanie.
 
3. Pierwsze zdanie powinno być jak najprostsze i jak najkrótsze. Ponieważ jako zachęta na stronie pojawia się tylko około 15 wyrazów. Dlatego powinno opisywać najważniejszy fakt, który najbardziej zainteresuje jak najszerszą grupę czytelników, zachęcając do dalszego czytania.
 
4. Wiadomość należy zbudować na wzór piramidy, to znaczy kolejne zdania i akapity zawierają fakty o coraz mniejszej wadze. Daje to możliwość skracania od końca wiadomości, a także czyni ją czytelniejszą.
 
5. Określając czas wydarzenia należy używać dni miesiąca, ewentualnie podając dzień tygodnia, w którym się ono rozpoczyna. Nie należy używać określeń typu "wczoraj", "jutro" czy "w tym miesiącu", aby informacja mogła być zrozumiała w każdym momencie.
 
6. Skróty dotyczące nazw instytucji czy organizacji powinny przynajmniej raz znaleźć się w tekście wiadomości w pełnym brzmieniu. Wyjątkiem mogą być skróty używane często i powszechnie znane.
 
7. Używając cytatów, które podnoszą wartość informacji, należy zadbać o ich wierność, wyodrębnienie w tekście i jasne podanie źródła.
 
8. Informacja może zawierać wzbogacające elementy tła wydarzeń. Pamiętać jednak należy o tym, by nie stała się zbyt długa, a tym samym zniechęcająca czytelnika.
 
9. Jeśli opisywane wydarzenie posiada własną stronę internetową, bądź jest gdzieś opisane szerzej, należy podać adres strony. Daje to możliwość poszerzenia wiedzy przez czytelnika, a także weryfikacji podawanych informacji. Jednak nie będziemy redagowali newsów na podstawie dwóch zdań opisu i linków.
 
10. Wysyłając Newsa należy podać swoje imię i nazwisko, na życzenie wysyłającego nazwisko może nie być publikowane.
 
Z założenia publikowane są zapowiedzi i relacje końcowe wydarzeń. Relacje z poszczególnych dni wydarzeń nie będą publikowane, z wyjątkiem objętych patronatem medialnym przez www.Katolik.pl. Redakcja Katolik.pl nie gwarantuje publikacji nadesłanych Newsów, zastrzega sobie także prawo do ich skracania i przeredagowywania.
 
 
Przykład dobrego newsa:  "Św. Maksymilian - święty nie tylko w chwili śmierci, ale całe życie"
 
Przykład złego newsa:
 
Do grobu sługi Bożego Jana Pawła II rowerem.
Do grobu sługi Bożego Jana Pawła II rowerem. W środę spod Ostrej Bramy ruszyła XII wileńska pielgrzymka rowerowa, z Wilna do Rzymu.
www.pielgrzymka.com

albo:

W każdy drugi piątek miesiąca w naszej Parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Pikulicach ruszamy w drogę krzyżową za kościołem. O każdą stację dbają poszczególni parafianie. Serdecznie zapraszamy wszystkich Parafian i chętnych!
Proboszcz