logo
Sobota, 22 czerwca 2024 r.
imieniny:
Pauliny, Sabiny, Tomasza, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
O Bożych planach i ludzkich marzeniach na pielgrzymce maturzystów diec. leginickiej i włocławskiej
 


- Dobrze tu być i modlić się razem - podkreślają maturzyści, którzy dziś przyjechali na Jasną Górę. Ponad 700 młodych z diec. legnickiej słuchało o tym, że Bóg ma większe plany niż ludzkie marzenia. Maturzyści z diec. włocławskiej rozmawiali o Kościele, czyim jest pomysłem, dlaczego trzeba w nim skupić się na Chrystusie. Dziś przyjechała pierwsza grupa, jutro przybędzie druga. W obu włocławskich turach spodziewanych jest półtora tysiąca uczniów.

 

Z młodymi diec. legnickiej swoją wiarą, doświadczeniem tego, że Bóg ma plany większe niż nasze marzenia dzielił się raper Michał "Pax" Bukowski. Kiedyś pogubiony i uzależniony nastolatek, dziś mąż i tata, lider hip-hopowego zespołu Muode Koty i prowadzący młodzieżowy program Studio Raban. Jak podkreśla za św. Janem Pawłem II trzeba „wymagać od siebie choćby inni od nas nie wymagali”. – Mogę to przyłożyć do swojego życia, gdzie sam muszę od siebie wymagać wielu rzeczy, żeby szlifować talenty, które Bóg mi dał. Te słowa Jana Pawła II cały czas grają mi w duszy i też wierze w to, ze może on być i jest wielkim autorytetem. Trzeba go tylko młodym ludziom pokazać takim jakim był i jest. W momencie, kiedy świadomie podchodziłem do wiary, to zobaczyłem w nim wielkiego Polaka i patriotę, gościa, dzięki któremu Polska jest niepodległa, bo się do tego przyczynił. Dla mnie jest wielkim człowiekiem, który miał ogromny wpływ na nasz kraj - powiedział Bukowski.

 

Młodzi o swoich marzeniach opowiadali dziś na Jasnej Górze. Agata z LO w Lubaniu chciałaby mieć w przyszłości szczęśliwą kochająca rodzinę, teraz planuje zdać maturę i dostać się na chemię. Jej kolega Aleksander interesuje się sportem i lotnictwem, w przyszłości chce być pilotem, ale mimo tak sprecyzowanych planów na pielgrzymkę przyjechał, bo „pragnie posłuchać, co Bóg mu podpowiada” i uśmiecha się nawiązując do hasła pielgrzymki, że „co do Bożych planów i moich marzeń na pewno się dogadamy”. Dla Zuzy z Bolesławca najważniejsze jest być dobrym człowiekiem. – Jasna Góra wzbudza wielki zachwyt. Jestem tu, jak i moja klasa po raz pierwszy. Wielkie emocje wzbudziły w nas pamiątki z obozów koncentracyjnych jak różańce z chleba – opowiadała maturzystka.

 

Mszy św. z udziałem maturzystów diec. legnickiej przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. Ordynariusz legnicki zwrócił uwagę w homilii, że „egzamin dojrzałości, rozpoczyna się od tego, że niesieni mocą Ducha Świętego stajemy się zdolni do wierności, wytrwałości, pracowitości, również pracowitości ofiarnej, żeby myśleć też o innych”.

 

O tym, by zastanowić się jaki jest obraz Kościoła w tobie, a nie w opiniach innych i tym, co na zewnątrz zachęcał maturzystów diec. włocławskiej ks. Adam Kłonowski. Zapewniał młodzież w swoim świadectwie, że Kościół, jego wspólnota, pozwala przetrwać życiowe tragedie, życiowe wątpliwości, smutki, rozpacz. Zaprosił ich do przemyślenia swojej relacji z Chrystusem, przegadania z Nim swoich spraw.

 

Podczas drogi krzyżowej młodym towarzyszyła replika Krzyża Światowych Dni Młodzieży. Wiktor i Mateusz z Liceum Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku choć nie wybierają się w tym roku na spotkanie młodych z papieżem w Lizbonie, uważają zjazd za wspaniałą inicjatywę. - To super pomysł, żeby jechać razem ze znajomymi. Można być blisko papieża, spotkać wielu młodych z różnych stron świata. Niestety w tym roku skupiamy się głównie na maturze i dostaniu się na studia. Oby w przyszłości udało się zgrać wyjazd na Światowe Dni Młodzieży z końcem sesji, więc mam nadzieję kiedyś się wybrać i doświadczyć tego - przyznali uczniowie.

 

Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski. Ordynariusz włocławski życzył maturzystom, by zawsze na Jasnej Górze czuli się jak w domu. – Tutaj zawsze człowiek zawsze na nowo może doprowadzić swoje życie do pionu – mówił bp Wętkowski i przypomniał młodym, że dzisiaj są u Matki Bożej na Jasnej Górze, a już za miesiąc przybędzie Ona w znaku Ikony Jasnogórskiej na ziemię włocławską. Zachęcił młodzież, by włączyli się w uroczystości nawiedzenia Obrazu Jasnogórskiego, do spotkania z Matką Jezusa.

 

Dla większości maturzystów pielgrzymka przed egzaminami to pierwszy ich wyjazd na Jasną Górę. Młodzież podkreślała, że „dobrze tu być i modlić się razem”. Prosiła nie tylko o zdanie matury, ale i umocnienie w wierze.

 

Mirosława Szymusik, s. Joanna Cybułka
www.jasnagora.com