logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
s. Agnieszka Koteja
Obietnica. Rekolekcje wielkopostne z Adamem - Albertem
Wydawnictwo eSPe
 


Poruszające. Piękne. Prawdziwe. Takie powinny być rekolekcje. I takie właśnie są teksty siostry Agnieszki Kotei, albertynki, powstałe z myślą o nauczaniu wielkopostnym. Odkrywają to, co nieznane. Otwierają na piękno. Odsłaniają rzeczy prawdziwie ważne. Pomagają dobrze przeżyć czas przygotowania na Zmartwychwstanie. Inspirowane życiem, myślami i twórczością Adama Chmielowskiego – brata Alberta, pokazują drogę do Pana, trudną, ale i pełną zachwytów. Są medytacją nad dojrzewaniem do powołania, życiem w łasce, „grobami codzienności” i nadzieją dotarcia do ziemi obiecanej.  
  
wydawnictwo: eSPe
rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-8201-008-4 
format: 140x200 
liczba stron: 112
oprawa: miękka
  

 

wielki poniedziałek


Kluczem rekolekcji są słowa proroka Ezechiela, Boże Słowo, które otrzymujemy na początku Wielkiego Postu. Jest ono pełne pięknych obietnic. Pan Bóg mówi, że otwiera coś nowego, że wydobywa nas z grobu i wiedzie do kraju, który nazywa naszym (Ez 37,12-14).
 
Dla kogo jest obietnica nowego otwarcia?
 
Dla ludzi, którzy mówią: „Wyschły kości nasze, minęła nadzieja nasza, już po nas” (Ez 37,11). Tak brzmi werset poprzedzający dzisiejsze Słowo. Ile razy myślimy: już po nas! A Pan Bóg obiecuje, że wyschłe kości oblecze w mięśnie, otoczy ścięgnami, sprawi, że obrosną ciałem, tchnie w nie swojego ducha – tak jakby odtwarzał ciało i na nowo czynił dzieło stworzenia.
 
Pan Bóg stworzył człowieka szóstego dnia, w ostatnim dniu swej pracy – czyli w nasz piątek (Rdz 1,27). Wielki Post, czas pokuty – jakby czterdziestodniowy piątek – może być czasem podwójnego dziękczynienia. Dziękujemy Panu Bogu za to, że nas stworzył, i za to, że nas stworzył jeszcze raz, wydobywając z grobu naszego grzechu.
 
Pierwszą wiadomością wielkopostną i rekolekcyjną jest więc prawda o tym, że Pan Bóg nas chciał. Ulepił człowieka własnymi rękami (Rdz 2,7), tak jakby każdego z nas osobiście tkał we wnętrzu ziemi. W Psalmie 139 są piękne słowa: „Ty mnie utkałeś w łonie matki, dziękuję Ci, żeś mnie tak cudownie stworzył, godne podziwu są Twoje dzieła”.

1 2  następna
Zobacz także
Cezary Sękalski

Słowo Boże ma własną moc, niezależną od kaznodziei. Myślę, że sekretem skutecznego głoszenia słowa Bożego jest to, że kaznodzieja sam w nie wierzy, a wiara to dar od Boga. Dzięki łasce Bożej wierzę w to, co mówię. Moich słuchaczy przekonuje zatem moja wiara w treść, którą przekazuję.

 

Z o. Raniero Cantalamessą, kaznodzieją Domu Papieskiego, rozmawiał Cezary Sękalski

 
ks. Jarosław Staszewski SChr
Od połowy XIX wieku, kiedy to Esther Howland z Worcester, w Stanie Massachussetts, wysłała pierwsze kartki z okazji święta zakochanych, świat zalewają różnego rodzaju papierowe serdeczności, a samo święto coraz bardziej przypomina obchodzony 14 lutego w starożytnym Rzymie dzień Junony...
 
ks. Bogusław Dygdała
Bardzo często u wielu ludzi, którzy pogłębiają swoją wiarę, rodzą się pytania o potrzebę i sens oddawania czci Maryi. Polska uchodzi za kraj bardzo maryjny, licznie gromadzimy się w październiku na różańcu, w Adwencie na roratach; mamy maryjny miesiąc maj, święta maryjne są zawsze uroczyście obchodzone, w każdym praktycznie kościele znajduje się jakiś ołtarz lub przynajmniej obraz Maryi i pewnie długo można by dalsze przejawy szczególnej czci Maryi wyliczać. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS