logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
s. Agnieszka Koteja
Obietnica. Rekolekcje wielkopostne z Adamem - Albertem
Wydawnictwo eSPe
 


Poruszające. Piękne. Prawdziwe. Takie powinny być rekolekcje. I takie właśnie są teksty siostry Agnieszki Kotei, albertynki, powstałe z myślą o nauczaniu wielkopostnym. Odkrywają to, co nieznane. Otwierają na piękno. Odsłaniają rzeczy prawdziwie ważne. Pomagają dobrze przeżyć czas przygotowania na Zmartwychwstanie. Inspirowane życiem, myślami i twórczością Adama Chmielowskiego – brata Alberta, pokazują drogę do Pana, trudną, ale i pełną zachwytów. Są medytacją nad dojrzewaniem do powołania, życiem w łasce, „grobami codzienności” i nadzieją dotarcia do ziemi obiecanej.  
  
wydawnictwo: eSPe
rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-8201-008-4 
format: 140x200 
liczba stron: 112
oprawa: miękka
  

 

wielki czwartek
 
W scenie z Betanii także odruchowo widzimy, że to, co robi Maria, jest piękne. Może niekoniecznie bardzo rozumne, ale piękne. A gdy zatrzymamy się przy tej scenie dłużej, to się okaże, że Pan Jezus oceni jej czyn jako także bardzo racjonalny – to jest ich ostatnie spotkanie i Maria dokonała namaszczenia Jego ciała na pogrzeb (por. Mk 14, 8-10). Jak bardzo racjonalny był jej uczynek, przekonają się wszyscy za kilka dni – z powodu pośpiechu bezpośrednio po śmierci nikt już tego nie zdążył zrobić. 
 
Judasz, który trzy lata był z Jezusem, dzień za dniem, w dzień i w noc, nie dosłyszał, jak Jezus mówił, że Jego czas dobiega końca. Maria z Betanii mogła Jezusa widzieć tylko raz na jakiś czas, a jednak patrzyła na Niego i słuchała Go w taki sposób, że to usłyszała i postąpiła najpiękniej, jak mogła, najlepiej jak w tej sytuacji można było postąpić.
 
W Ewangelii św. Jana arcykapłan mówi: „Lepiej żeby zginął jeden człowiek, niż żeby zginął cały naród” (J 11,50). Święta racja... „Lepiej”, żeby zginął jeden niż wszyscy. To jest właśnie pytanie o dobro bardzo bliskie myśleniu o tym, co się bardziej opłaca.
 
A tymczasem Pan Bóg nie robi tego, co się bardziej opłaca tu, teraz. 

1 2  następna
Zobacz także
ks. Edward Staniek
Dar mądrości jest związany z decyzjami. One kształtują jutro. Mają to być decyzje tak twórcze, aby ich owoce były doceniane w wielu pokoleniach. Mądrość umie wykorzystać „teraz” dla lepszego jutra. Dar wiedzy jest kluczem do bogactwa świata Bożego. Mają w nim udział jedynie ludzie wierzący w Boga Stwórcę...
 
Marcin Cielecki, Marcin Jakimowicz
Post, modlitwa, jałmużna są jak trzy dyscypliny spięte jedną klamrą. To duchowy triatlon. Popiół, którym zostaną posypane nasze głowy, pochodzi ze spalonych palm wielkanocnych. Pochylam głowę i słyszę nad sobą przejmujące słowa: „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”... W obrzędzie posypania popiołem głowy jest zapisana wielka opowieść wiary. Wiara jest widzeniem Boga – wciąż niebezpośrednio, wciąż przez znaki. Trzeba czytać w popiele, aby zrozumieć własną wiarę. 
 
Aleksandra Nyczak
To był ponury, dżdżysty dzień. Młoda kobieta szła bez celu, nie wiedząc, dokąd. Gdy przechodziła obok kościoła, niespodziewanie dla samej siebie zwróciła się w kierunku bocznych drzwi i weszła. Nie wiedziała dlaczego...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS