logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Alessandro Pronzato
Powrót do Dekalogu
materiał własny
 


Zapis czatu z dnia 16 maja 2004 r. 

Powrót do Dekalogu

ks. Alessandro Pronzato

ks. Alessandro Pronzato - wybitny pisarz katolicki. Paweł VI, przeczytawszy kilka jego książek, zachęcił go do kontynuowania tego "błyskotliwego i przenikliwego" stylu, który niektórzy krytykowali, uważając go za przesadnie bezceremonialny.
Wykładowca katechetyki, dziennikarz, duszpasterz, rekolekcjonista, był dyrektorem Centrum Duchowości w Valtellina. Współpracuje z paroma czasopismami i od kilku lat prowadzi regularne audycje we włoskim Radiu Maryja. Opublikował ponad sto książek z duchowości chrześcijańskiej, przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków świata.

ks_Pronzato: Witam wszystkich i zapraszam do zadawania pytań.

Czytelnik_AP: Witam serdecznie Księdza. Jak to się stało, że swoje życie poświęcił Ksiądz pisaniu?

ks_Pronzato: Zacząłem prawie przypadkiem. Miałem tylko doświadczenie dziennikarskie. W 1964 roku zostałem zablokowany przez chorobę i chcąc zająć czas zacząłem pisać dla zabicia czasu. To co napisałem zainteresowało pewne wydawnictwo, które opublikowało te strony i zaraz odniosło wielki sukces. Od tej pory byłem prawie zmuszony do kontynuacji i teraz doszedłem już do 108 książek :-)

MarysiaK: Szczęść Boże! Jak ksiądz odnosi się do krytyki niektórych, że wyraża ksiądz swoje myśli zbyt bezceremonialnie? Jak ksiądz myśli, na czym ta bezceremonialność polega?

ks_Pronzato: Niektórzy mówią mi, że mam styl dziennikarski, nie uważam tego za obrazę, uważam to natomiast za komplpement. Bo dla mnie dziennikarstwo tzn. troska o to by pisać rzeczy także głębokie w taki sposób aby wszyscy mnie zrozumieli a nie tylko specjaliści. A "bezceremonialność" tj. coś co mam w sobie co mi przychodzi instynktownie. Kiedy zaczynam pisać nie czuję, że mam przed sobą białą kartkę ale mam przed sobą ludzkie twarze. Chociaż słowo pisane ma rytmy i sposoby różne od języka mówionego.

Nurofen: Ile ksiądz ma lat?

ks_Pronzato: 72

Aner: Szczęść Boże. Z pewnością istnieje "szuflada", która czeka na swój dzień... Czy możemy poznać rąbek tajemnicy co czeka na światło?

ks_Pronzato: Bardzo dużo rzeczy. Właśnie ukazała się książka na temat humoru, która była przedstawiona na Targach Książki w Turynie, książkę którą napisałem bardzo poważnie bo śmiech jest rzeczą poważną. Najbliższym planem jest biografia Karola de Foucauld. Marzę od lat by to napisać.

Czytelnik_AP: Którą ze swoich książek uważa Ksiądz za szczególną, która może odegrała jakąś znaczącą rolę w Księdza życiu?

ks_Pronzato: Są dwie takie książki - "Rozważania na piasku" i "Jeśli kiedyś dojdę" - tj. pewien rodzaj biografi. Ale najbardziej znaną książką są "Niewygodne Ewangelie", która we Włoszech miała 27 wydań. Jednak pierwsze 2 książki są mi szczególnie drogie bo pierwsza z nich jest wyrazem moich przeżyć na pustyni, które dla mnie były decydujące. Druga książka jest mi droga dlatego, że miałem odwagę "wyspowiadać" się publicznie.

MarysiaK: Kiedy postanowił ksiądz zostać księdzem i jak się zrodziło to powołanie?

ks_Pronzato: Wstąpiłem do niższego seminarium bardzo wcześnie, przebywałem tam bez specjalnych problemów aż do 20 roku życia. Gdy miałem 20 lat uświadomiłem sobie jasno moje powołanie. Także dlatego, że w tym wieku miałem bardzo wyraźną alternatywę innego rodzaju życia. Uzyskałem dyplom nauczycielski, mogłem uczyć w szkołach publicznych.

linoskoczeksdb: Czy jako Kapłan korzystał ksiądz z rekolekcji w ciszy w jakimś klasztorze klauzurowym?

ks_Pronzato: Bardzo wiele razy prowadziłem rekolekcje w takich klasztorach ale nie uczestniczyłem. Natomiast bardzo chętnie jeżdżę do klasztorów klauzurowych bo lubię oddychać atmosferą kontemplacyjną.

kornelka_: Co ksiądz sądzi o młodych osobach które chcą iść do zakonu (16, 17 lat)?

ks_Pronzato: Myślę, że jest to bardzo pozytywny znak i że jest to bardzo trudny wybór, zwłaszcza w społeczeństwie tego typu gdzie zaangażowanie na zawsze nie jest mile widziane i nie zawsze spotyka się ze wsparciem ze strony rodziny a tym mniej środowiska.

czas: Jakie ksiądz ma wyobrażenie - wizja nieba, tzn. czym dla księdza jest niebo?

ks_Pronzato: Nigdy nie wyobrażam sobie nieba. Ufam fantazji Boga.

Czytelnik_AP: Czy podoba się Księdzu w Polsce? Jak odbiera Ksiądz Polaków?

ks_Pronzato: Na podstawie tego skromnego doświadczenia jakie miałem w tych dniach podoba mi się w Polsce. Bardzo wielkie wrażenie zrobiła na mnie Matka Boża Częstochowska, nie czuję się na siłach by oceniać Polaków bo po to aby oceniać osoby trzeba by żyć z nimi przynajmniej przez kilka miesięcy. W każdym razie uderzyła mnie ich serdeczność i gościnność. Zazdroszczę im też bo ich wiara w przeszłości niedawnej była wystawiona na ciężką próbę i wytrwała.

Aner: A czemu Dekalog?

ks_Pronzato: Bo myślę, że jest rzeczą ważną by powrócić do fundamentów wiary, do abecadła wiary. Sam Jezus mając przed sobą przyszłego ucznia najpierw poddał go egzaminowi z przykazań. A po za tym zauważam dziś ryzyko dehumanizacji. I powrót do Dekalogu chroni przed upadkiem w przepaść barbarzyństwa co nam grozi zdaniem niektórych obserwatorów... małymi krokami.

WiFi: Gdzie jest dostępna pełna lista tytułów książek Księdza? Czytałem jedną, ponad 20 lat temu i chciałbym do niej wrócić, ale nie pamiętam tytułu.

ks_Pronzato: Mam wykaz ale po włosku natomiast polskie wydawnictwa musiałyby zebrać i spisać to co zostało przetłumaczone na jęz. polski. Ponieważ większość nie jest przetłumaczona na jęz. polski taka lista nie byłaby pożyteczna dla osób nie znających języka włoskiego.

Moderator: Za kilka dni postaramy się opublikować wydane w Polsce książki...

Gerona: Skąd Ksiądz czerpie tematy, pomysły do swojej twórczości?

ks_Pronzato: Normalnie prowokuje mnie do tego lektura Słowa Bożego. Dlatego nie mam takiego programu przygotowanego przy biurku. Często słucham wrażeń, które przychodzą bezpośrednio. Czasem odpowiadam też na potrzeby czytelników, którzy do mnie piszą. Jedyna rzecz na jaką nie zważam do aspekt komercyjny, tzn. nigdy nie zadaję sobie pytania czy ta książka odniesie sukces w sprzedaży a jedynie czy odpowiada na potrzeby czytelników.

Czytelnik_AP: Jak Ksiądz widzi przyszłość Kościoła. Zmienia się religijność, Kościół, w jakim kierunku się to wszystko potoczy? Czy w dobrym?

ks_Pronzato: Myślę, że wszystko pójdzie w dobrym kierunku zgodnie z implusem Ducha Św. a On nie idzie nigdy za naszymi przewidywaniami.

marylka: Jaką książkę ze swojego zbioru poleciłby Ksiądz na początek osobie poszukującej Boga?

ks_Pronzato: Co do tego nie mam wątpliwości: "Niewygodne Ewangelie" dlatego, że dochodzą do mnie głosy, że ta książka była czytana i nadal jest czytana także przez osoby dalekie od praktykowania religii. To jest książka, która weszła nawet do więzień. Mogę też dodać, że dla mnie było pięknym doświadczeniem świadectwo pewnego kapelana więzienia dla kobiet gdzie więźniarki czytały tę książkę a później ją oddawały z wyrwanymi niektórymi stronami, które zachowały dla siebie.

pawel_: Czy jest ksiądz przekonany, że ratunkiem dla naszych czasów jest dekalog a nie przykazanie miłości?

ks_Pronzato: Nie ma sprzeczności - Dekalog prowadzi siłą rzeczy do przykazania miłości. Dekalog jest już antycypacją przykazania miłości. W gruncie rzeczy przykazanie miłości jest syntezą dekalogu.

kornelka_: Napisał ksiądz jakąś książkę o powołaniu?

ks_Pronzato: Specyficznie na temat powołania nie ale napisałem wiele biografii świętych w których siłą rzeczy odnoszę się do wielu etapów powołania osób a każde powołanie jest inne.

Czytelnik_AP: W Książce "Powrót do Dekalogu" bardzo przeżyłem rozdział o rodzicach, starszych ludziach, o tym jakie są ich potrzeby, jak powinniśmy dawać im znać, że są nam potrzebni. Skąd u Księdza takie doskonałe wyczucie tego tematu?

ks_Pronzato: Mam wrażliwość w związku z tym problemem ponieważ żyję w domu dla osób starszych w Szwajcarii i poza działalnością pisarską prowadzę działalność duszpasterską wśród osób starszych i prowadzę wiele konferencji nt. osób starszych. Bardziej niż dać im do zrozumienia że ich potrzebujemy myślę, że to przede wszystkim my musimy to zrozumieć. Potrzebujemy ich doświadczenia życia, potrzebujemy ich mądrości, potrzebujemy wartości, na których oni oparli swoje życie. Myślę tu szczególnie o wartości wierności i ofiarności.

kornelka_: Ktorego ze świętych ksiądz najbardziej lubi? Naśladuje?

ks_Pronzato: Święty do którego najczęściej się odwołuję to św. Franiszek z Asyżu. Nie mogę powiedzieć że go naśladuję ale mogę powiedzieć, że jest to święty, który budzi we mnie wiele wyrzutów sumienia. Dla mnie święty powienien być bardziej dostarczycielem niepokoju aniżeli łask.

linoskoczeksdb: Czy jest sposób by w życiu czynnym osiągnąć modlitwę nieustanną? Czy można pogodzić życie czynne z głębokim życiem modlitwy?

ks_Pronzato: Trzeba przede wszystkim dobrze ustalić co rozumiemy przez zwrot "modlitwa nieustanna". Myślę, że dzisiaj prawdziwym problemem jest dostosowanie modlitwy do naszego rytmu zycia. Bardzo uderzyła mnie pewna ankieta przeprowadzona w Paryżu, w której starano się ustalić w jakim miejscu mieszkańcy Paryża najchętniej się modlą. I odkryto ku zaskoczeniu, że najbardziej uczęszczanym miejscem modlitwy jest metro. To jest bardzo pozytywny znak. To oczywiście nie przeczy temu, że kiedy jest możliwość trzeba pozwolić sobie na pewne przerwy w jakimś klaszorze albo w centrum duchowości na ile pozwalają nasze zajęcia.

Czytelnik_AP: Czy ma Ksiądz jakąś maksymę, która jest myślą przewodnią Księdza życia?

ks_Pronzato: Nie mam takich maksym, każdego dnia pozwalam by Ewangelia mnie prowokowała. Każdego dnia Ewangelia przynosi mi nowy impuls. W każdym razie na obrazku z moich święceń kapłańskich napisałem zdanie Cloudela: "Jaką wartość ma życie jeśli nie tę by je oddać". To zdanie pozostaje dla mnie aktualne także dzisiaj.

piotrek24: Co doradzilby Ksiądz zbłąkanemu człowiekowi, który chciałby zacząć od nowa życie z Bogiem?

ks_Pronzato: Mógłbym powtórzyć zdanie Ojca Pio, który powiedział pewnej osobie twierdzącej, że już nie wierzy w Boga: "... ale Bóg wierzy jeszzcze w Ciebie". Zawsze jest Bóg, który nas przynagla który chodzi za nami a zarazem nas poprzedza.

Czytelnik_AP: Czy gdyby miał Ksiądz do przeżycia jeszcze jedno życie :-) to czy wybór byłby także taki: Kapłaństwo i pisarstwo?

ks_Pronzato: Jeśli chodzi o kapłaństwo to napewno tak. Jeśli chodzi o pisanie to być może. Ale dla mnie być księdzem łączy się z pisaniem. Dla mnie pisanie jest sposobem bycia księdzem. Bardzo mocno odczuwam moją "parafię na papierze".

Dorota1: Jak wygląda sprawa młodzieży w Księdza życiu?

ks_Pronzato: Młodzież miała zasadniczą rolę w pierwszych latach mojego kapłaństwa. Później siłą rzeczy trochę straciłem ją z oczu. Ale miałem szczęście spotkać taką grupę młodzieży, która niezadowalała się tym bym bawił się z nimi ale oczekiwali że wychowam ich do modlitwy. Tzn. wymagali ode mnie bym był księdzem i tylko księdzem i bym nie bał się wiele od nich wymagać.

agilmagil: Czy uważa się Ksiądz za pisarza kontrowersyjnego?

ks_Pronzato: Chciałbym aby moje książki budziły dyskusje. Aby bardziej budziły pytania niż dawały odpowiedzi. A jeżeli przez te kontrowersje rozumie się problemy z hierarchią kościelną to muszę wyznać, że nigdy nie miałem tego typu prolemów. Myślę, że napisałem rzeczy odważne, wychodzące po za tradycyjne schematy ale nikt z ważnych ludzi nie zabronił mi tego co chciałem napisać.

Czytelnik_AP: Czy oglądał Ksiądz film Mela Gibsona "Pasja", jak ten film ksiądz odebrał, czy się Księdzu podobał?

ks_Pronzato: Nie widziałem tego filmu więc nie mogę go oceniać bo nie lubię się wypowiadać o rzeczach które znam ze słyszenia. Myślę, że nie pójdę go zobaczyć ale z moich powodów osobistych.

wilejka: Czy są jeszcze sprawy i zdarzenia, które mogą księdza wprowadzić w zadziwienie?

ks_Pronzato: Mam nadzieję, że jest jeszcze bardzo wiele rzeczy, które mogą mnie zadziwić. Bo w życiu miałem różne doświadczenia, byłem w bardzo różnych miejscach i myślę, że zachowałem zdolność dziwienia się. Bo człowiek, który już się nie dziwi, który przyzwyczaił sie do wszystkiego tj.osoba stara w sposób nieodwołalny.

wilejka: Czy mógłby ksiądz opowiedzieć krótko, jak przebiega codzienna księdza praca?

ks_Pronzato: Moja praca bardzo powtarza się. Jest bardzo regularna. Mogę też powiedzieć, że dzieje się to z wielkim trudem. Zaczynam pracę o 4 rano i pracuję prawie nieustannie przez 4-5 godzin. Pracę twórczą wykonuje wcześnie rano. Później pozwalam sobie na przerwy na refleksje i modlitwę, długie spacery w górach, poświęcam 3-4 godziny starszym osobom którymi się zajmuję a poźnym popołudniem przepisuję to co napisałem ręcznie bo piszę wszystko ręcznie.

agilmagil: Jaki jest stosunek księdza do idei ekumenizmu. Czy w świecie coraz bardziej zdominowanym przez różnego rodzaju fundamentalizmy jest jeszcze miejsce na religijny dialog?

ks_Pronzato: Myslę, że jest miejsce dla dialogu. Wystrarczy zdać sobie sprawę, że nasza tożsamość nie jest zagrożona przez konfrontację z kimś innym ale przeciwnie, że to ją ubogaca, umacnia. Fundamentalizmy są oznaką słabości. Natomiast pogodne spotkanie z kimś innym jest znakiem mocy. Mam to szczęście że mieszkam w Szwajcarii, gdzie codziennie spotykamy się z protestantami więc u nas ekumenizm jest czymś oczywistym. Często jestem zapraszany by głosić konferencje u protestantów a nawet by przedstwiać im moje książki.

Czytelnik_AP: Czy jest jakiś pisarz, którego ceni Ksiądz najbardziej, którego lubi czytać?

ks_Pronzato: Ulubionym pisarzem jest Allesandro Manzoni. A jeśli chodzi o książki religijne Św. Jan od Krzyża. W każdym razie ja czytam wszystko, począwszy od czasów liceum.

Glonik: Jaki kierunek powinno obrać dziś dzieło nowej ewangelizacji? Czy są jakieś drogi priorytetowe?

ks_Pronzato: Drogą priorytetową jest czytanie Słowa Bożego. Trzeba sprawić by Biblia była znów podstawową lekturą chrześcijan. Tak więc powrót do 10 przykazań ale też powrót do Ewangelii. W każdym razie jestem głęboko przekonany, że zanim będziemy Ewangelizatorami musimy zewangelizować sami siebie.

Glonik: Jak zachęcić ludzi do lektury Słowa Bożego?

ks_Pronzato: Myślę, że bardziej niż zachęcać trzeba pobudzać ludzi by zaczęli czytać a następnie bardzo nalegać by po pierwszym okresie zapału nie ulegli zniechęceniu jakie niektórych ogarnia. Bo tylko wytrwałość, wierność i czasem wysiłek daje upodobanie w Słowie Bożym.

moderator: Kończymy już dziś spotkanie z ks. Alessandro.

ks_Pronzato: - Dziękuję za wszystkie pytania - byliście bardziej stymulującymi od wielu dzienikarzy.
Z Bogiem!

 

*****

 

Do dnia, w którym odbył się czat z ks. Pronzato w Wydawnictwie SALWATOR ukazało się 12 publikacji tego autora.
W dniach 14-18 maja Ks. Pronzato gościł w naszym klasztorze prowadząc m.in. sesję w Centrum Formacji Duchowej: "Księga Jonasza. Prorok, który nie zgadza się z Bogiem"

Osoby zainteresowane osobistym spotkaniem z ks. Pronzato zapraszamy w poniedziałek 17 maja 2004 r. na godz. 19.00. W naszym klasztorze w Krakowie przy ul. św. Jacka 16 (przy skałkach Twardowskiego. Dojazd z centrum tramwajem nr 19 lub 22), odbędzie się spotkanie autorskie z Alessandro Pronzato. Autor zaprezentuje swoją najnowszą książkę "Powrót do Dekalogu". Przed i po spotkaniu będzie można kupić książki Pronzato.
Natomiast we wtorek, 18 maja 2003 od godz. 14.30 do 16.00 Alessandro Pronzato będzie podpisywał swoją najnowszą książkę "Powrót do Dekalogu" w księgarni św. Stanisława przy ul. Wiślnej 12 (oczywiście w Krakowie).
Serdecznie zapraszamy.
Więcej informacji o książkach ks. Pronzato tutaj >>>

 
Zobacz także
dk. Jacek Jan Pawłowicz

Coraz częściej daje się słyszeć głosy dochodzące z różnych środowisk kościelnych i pozakościelnych, czy nie nadszedł już czas, aby Kościół złagodził lub przynajmniej uprościł swoje procedury odnośnie do orzekania o nieważności małżeństwa, tak jak to ma miejsce np. w Cerkwi prawosławnej. Można nawet spotkać się z opinią, że w gruncie rzeczy w praktyce „rozwody” udzielane w Cerkwi prawosławnej i stwierdzenia nieważności małżeństwa orzekane przez sądy biskupie w Kościele katolickim to akty bardzo sobie bliskie, pomimo że inaczej się nazywają i inaczej się je uzasadnia od strony teologicznej.

 
Kardynał Polycarp Pengo
Kardynał Polycarp Pengo, Arcybiskup Dar-es-Salaam (Tanzania), urodził się 5 sierpnia 1944 w parafii Mwazye, w diecezji Sumbawanga w Tanzanii. Kreowany kardynałem przez Jana Pawla II na konsystorzu 21 lutego 1998 r. Jest członkiem Kongregacji Nauki Wiary oraz Ewangelizacji Narodów oraz Dialogu Międzyreligijnego...
 
ks. Kamil Gołuszka
Gdy statek płynie długo po morzu, tysiące pąkli (małych skorupiaków) przyczepia się do jego dna, obciążając go i nie pozwalając rozwinąć prędkości. Najtańszym i najprostszym sposobem na pozbycie się niepotrzebnego balastu jest wpłynięcie na słodkie wody. Wówczas całe żywe obciążenie, pozbawione naturalnego środowiska, odpada. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS