logo
Wtorek, 16 lipca 2024 r.
imieniny:
Eustachego, Mariki, Mirelli, Marii – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Przewodniczący Episkopatu o laureacie „Srebrnej Piszczałki”: Jeden z najsławniejszych organistów i teoretyków muzyki organowej w Polsce
 


To jedno z najbardziej sławnych nazwisk organistów i teoretyków muzyki organowej w Polsce – powiedział abp Stanisław Gądecki o prof. Julianie Gembalskim. Przewodniczący Episkopatu Polski 25 sierpnia wieczorem, na Jasnej Górze, wręczył statuetkę „Srebrnej Piszczałki”.

 

Laureat tegorocznej Nagrody Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski „Srebrna Piszczałka” prof. Julian Gembalski to wybitny kompozytor, wirtuoz organów i nauczyciel akademicki – profesor zwyczajny Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. „To jedno z najbardziej sławnych nazwisk organistów i teoretyków muzyki organowej w Polsce” – powiedział abp Stanisław Gądecki, wręczając mu tegoroczną nagrodę.

 

Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że muzyka kościelna to niezwykle ważna część liturgii Kościoła. „Liturgia Kościoła bez muzyki kościelnej właściwie nie istnieje” – dodał. Jak powiedział, nawiązując do słów św. Hildegardy, muzyka to pragnienie przekraczania siebie i wyraz wyrywania się duszy do raju.

 

Abp Gądecki po wręczeniu „Srebrnej Piszczałki” podziękował prof. Gembalskiemu za wszelkiego rodzaju pomoc Kościołowi w Polsce związaną z muzyką organową oraz za to, że pomaga on innym zrozumieć wartość muzyki kościelnej.


– Taka nagroda jest ukoronowaniem współpracy z tymi, którzy pracują na rzecz muzyki w Kościele. A ci, którzy kochają muzykę, po prostu ukochali Kościół – powiedział prof. Julian Gembalski po odebraniu nagrody. Podkreślił, że muzyka to piękno stworzone przez Boga.

 

episkopat.pl