logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Z niedzielnej Ewangelii...

4. Niedziela Zwykła, rok B

    

“Zdumiewali się Jego nauką: 

uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, 

a nie jak uczeni w Piśmie” (Mk 1,22)

 

Ty też byś tak mówił, gdybyś miał władzę. Wtedy to co innego. Jak ktoś ważny, to chcą go słuchać. Przyjdą popatrzyć. Lubią czy nie lubią, zgadzają się, czy nie, ale przyjdą popatrzeć, posłuchać. Wtedy mógłbyś powiedzieć, tak prosto w oczy, jaki świat jest zły, jacy oni są źli. Nareszcie mógłbyś wszystkim wygarnąć, bo tłum by słuchał. Ciebie. Ważnego. 

 

“uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, 

a nie jak uczeni w Piśmie.” 

 

Ty też byś tak mówił, gdybyś miał władzę. Wtedy to co innego. To dlatego na każdym poziomie życia o tę władzę się bijesz. To dlatego idziesz w politykę, albo chociaż na dyrektora firmy. Dlatego pniesz się po stopniach kariery. Jak się nie da gdzie indziej, to choćby w Kościele. Albo choćby we własnym domu. Pokazać wreszcie, że się ma władzę. Nad żoną. Nad dziećmi. 

 

“uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, 

a nie jak uczeni w Piśmie.” 

 

Ty też byś tak mówił, gdybyś miał władzę. Wtedy to co innego... 

 

Tymczasem to właśnie co innego. Zupełnie co innego niż myślisz. Nie o świecką władzę chodziło. Jezus nie miał takiej władzy. Ani oficjalnej duchowej władzy jak faryzeusze czy uczeni w Piśmie. Jego władza była w Nim. Była z Niego samego. Niepisana. Nienakazana. Władza wynikająca z mocy słów. Z wiary w wypowiadane słowa. Władza Tego, który nas stworzył. Władza Boga.

 

“uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, 

a nie jak uczeni w Piśmie.” 

 

Ty też byś tak mówił, gdybyś miał władzę. Wtedy to co innego. Właśnie. Wtedy to co innego. Słuchaliby z konieczności. Z obowiązku. Ze strachu.

 

Ale możesz mieć inną władzę. Tę, z której bierze się moc mówienia. Z Boga. Ale najpierw potrzebna władza nad sobą. Wstać już, jeśli trzeba. Zamknąć komputer już, jeśli trzeba. Wyjść z domu już, jeśli trzeba. Odrzucić grzech już, jeśli trzeba. Nie jutro, nie za chwilę, nie wtedy, kiedy się zachce. Władza nad swoimi słowami, odruchami, lenistwem i zachłannością. Władza najtrudniejsza. Nad sobą. 

 

"Nawet duchom nieczystym rozkazuje 

i są Mu posłuszne"

 

 Bogumiła Szewczyk   

 https://rozwazaniabogumily.wordpress.com    

 

 ***

Biblia pyta:

Obracają się wśród Jego dzieł, badają, i ulegają pozorom, bo piękne to, na co patrzą. Ale i oni nie są bez winy: jeśli się bowiem zdobyli na tyle wiedzy, by móc ogarnąć wszechświat - jakże nie mogli rychlej znaleźć jego Pana?
Mdr 13, 7-9

***

KSIĘGA III, O wewnętrznym ukojeniu
Rozdział LIII. O TYM, ŻE DLA MĄDRYCH ŁASKA BOŻA NIE JEST DOMIESZKĄ RZECZY ZIEMSKICH

1. Synu, drogocenna jest moja łaska, nie chce być tylko domieszką rzeczy zewnętrznych i doczesnych przyjemności. Odrzucić więc musisz wszystko, co przeszkadza łasce, aby cię napełniła tak, jak pragniesz.

Usuń się na ustronie, znajdź upodobanie w samotności, nie szukaj rozmów, ale raczej gorąco proś Boga o serce skłonne do skruchy i czyste sumienie. Niech blichtr świata będzie dla ciebie niczym, ponad wszystkie dobra świata przedkładaj zawsze wolność do obcowania z Bogiem. Nie możesz przecież przebywać ze mną, a jednocześnie tkwić całym sercem w rzeczach przemijających.

Trzeba się oddalić od znajomych i bliskich i umieć pozostawać bez rozrywek życiowych. Święty Piotr zaklina, aby wierni uczniowie Chrystusa przechodzili przez świat jak przechodnie i jak pielgrzymi 1 P 2,11.

2. Z jaką ufnością będzie umierać ten, kogo żadne przywiązanie nie trzyma na ziemi!

Ale jak uwolnić serce od wszystkiego, człowiek słabego ducha pojąć tego nie zdoła, a człowiek uległy naturze nie zrozumie wolności człowieka duchowego 1 Kor 2,14.

A przecież jeżeli chce naprawdę stać się uduchowionym, wystarczy mu oderwać się od bliskich i od dalekich, a najbardziej strzec się siebie samego. Jeśli pokonasz miłość do siebie, łatwo zapanujesz nad całą resztą.

Doskonałe zwycięstwo to zwycięstwo nad sobą. Bo kto panuje nad sobą tak, że uczucia podporządkowuje rozumowi, a rozum mnie, ten jest prawdziwym zwycięzcą siebie i panem świata.

3. Jeżeli gorąco pragniesz wejść na ten szczyt, musisz działać mężnie i przyłożyć siekierę do pnia, wykorzenić Mt 3,10; Łk 3,9 i zniszczyć Jr 1,10 nieświadomą i nieopanowaną miłość do siebie, do wszelkiego posiadania osobistego i materialnego.

Z tej to przyczyny, że człowiek zbytnio i niepowściągliwie przywiązuje się do siebie, wypływa całe zło, które należy pokonać bezwzględnie; gdy zwalczysz i opanujesz to zło, ogarnie cię wielka cisza i trwałe uspokojenie.

Ale mało jest takich, którzy usiłują umrzeć całkowicie dla siebie i potrafią wyzbyć się siebie zupełnie, dlatego też ciągle są uwikłani w sobie i nie mogą wznieść się duchem ponad własne ja. Ci zaś, którzy pragną swobodnie obcować ze mną, muszą uśmierzyć w sobie wszystkie nieprawe i nieopanowane uczucia i kochając nie lgnąć chciwie do żadnej istoty.

Tomasz a Kempis, 'O naśladowaniu Chrystusa'

***

ŹRÓDŁA

Mówisz: Niech sobie ludzie nie kochają Boga,
Byle im była cnota i Ojczyzna droga.
Głupiec mówi: Niech sobie źródło wyschnie w górach,
Byleby mi płynęła woda w miejskich rurach.

Adam Mickiewicz

***

Patrz ludziom prosto w oczy.
 

H. Jackson Brown, Jr. 'Mały poradnik życia' 

Patron Dnia



Św. Guntram
 
król

Św. Guntram, czwarty syn Klotara I, był królem Burgundii i dużej części Akwitanii w latach 561-592. Cieszył się za życia popularnością wśród poddanych, którzy potem czcili go jak świętego. Kiedy jego ziemie zaczęła pustoszyć epidemia, pilnował, aby najbiedniejsi i dotknięci chorobą mieli opiekę, narzucił sobie surowe posty, a w końcu złożył siebie jako ofiarę Boskiej sprawiedliwości, aby ocalić swój lud. Św. Guntram był władcą sprawiedliwym i gorliwym krzewicielem wiary. Wniósł znaczny wkład w organizację trzech synodów, aby podnieść dyscyplinę kleru; hojnie uposażał kościoły i klasztory.

jutro: św. Józefa z Arymatei

wczoraj
dziś
jutro