logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Rycerstwo Niepokalanej
materiał własny
 


Rycerstwo Niepokalanej

Imię św. Maksymiliana Kolbego wiąże się z Rycerstwem Niepokalanej. Chciałbym zapoznać się z ideą tego stowarzyszenia.

Stowarzyszenie powstało 16 października 1917 r. z inicjatywy ojca Maksymiliana Kolbego. Według nowych statutów, zatwierdzonych w r. 1975 i 1980, charakterystycznymi cechami Rycerstwa są m. in.: całkowite i nieodwołalne poświęcenie własnego życia Niepokalanej w miłości i służbie; zaangażowanie w szerzeniu autentycznego nabożeństwa maryjnego w różnych środowiskach, z poszanowaniem wolności i osobowości każdego; umiejętność wciągania katolików świeckich w działalność apostolską, nie tylko ofensywną, ale przede wszystkim twórczą; wierność wobec Kościoła i jego pasterzy. Rycerstwo Niepokalanej przyjmuje w swoje szeregi wszystkich, katolików świeckich i duchownych. Głównymi organami łączności między członkami ruchu jest na płaszczyźnie narodowej Rycerz Niepokalanej. Do Rycerstwa należy obecnie około 3 mln ludzi, w tym w Polsce - około 2 mln. Centrala światowa, czyli stowarzyszenie macierzyste, mieści się w Rzymie, w byłym kolegium ojców franciszkanów (Casa Kolbe, Via S. Teodoro 42). Centrala narodowa w Polsce ma miejsce w klasztorze franciszkanów w Niepokalanowie (poczta Teresin 96-515).

Rycerstwo stało się jednym z najbardziej żywotnych ruchów apostolskich laikatu, które poprzedziły narodziny teologii laikatu i torowały drogę nauce Soboru Watykańskiego II o apostolstwie świeckich. Sobór potwierdził zasadniczą intuicję ojca Maksymiliana - intuicję oparcia apostolstwa na całkowitym oddaniu się Matce Bożej jako narzędzia dla celów apostolskich. Potwierdziła się ona w wielu współczesnych prężnych ruchach odnowy, m. in. w Legionie Maryi (1921), w Armii Błękitnej (1945), w Dziele Maryi albo ruchu fakolarynów (1943), w Kapłańskiej Unii Maryjnej (1943).

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justyn

Wielu ludziom wydaje się, że świat jest produktem przypadku, ślepych sił lub jakichś praw konieczności. Co na to chrześcijanin?

 
Dariusz Piórkowski SJ

Zacznijmy od końca przypowieści o robotnikach w winnicy (Mt 20, 1-16). Zapytajmy, co tak zeźliło owych mężczyzn, którzy najdłużej pracowali w winnicy? Skąd to niezadowolenie i oburzenie? Czy ich powodem była niesprawiedliwość właściciela winnicy? Nie, ponieważ on umówił się z nimi o denara, a oni przystali na te warunki. I tyleż otrzymali. Gospodarz ich nie oszukał, ani nie naciągnął. Mimo to, z jednej strony, robotnicy zarzucili mu, że wszystkich potraktował tak samo. Z drugiej, że nie tak samo, bo nie uwzględnił ich znoju i poświęcenia. Dlatego poczuli się oszukani. Uważali, że właściciel jest im coś winien. O co więc poszło?

 
Jolanta Tęcza-Ćwierz

Kiedy poczułem powołanie, bardzo mnie urzekło, że Pan Jezus nie ma gotowego pomysłu na drugiego człowieka. Takiego pomysłu ad hoc: żyj tak, rób to, postępuj w ten sposób. Pan Bóg bardziej zaprasza niż nakazuje. Wprowadza nas w taką przestrzeń, abyśmy Mu towarzyszyli w zupełnej wolności. Moje pisanie jest zaproszeniem innych, aby mogli się w tej opowieści przejrzeć. A potem zrobić z tym, co chcą.

 

Z ks. Arkadiuszem Paśnikiem rozmawia Jola Tęcza-Ćwierz

 

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS