logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ruszaj z nami - mówią niepełnosprawni pielgrzymi z Betel
 


21. Piesza Pielgrzymka Świata Osób Słabych dotarła w sobotę, 27 sierpnia na Jasną Górę. Ponad 650 osób uczestniczyło w pielgrzymce pod corocznym hasłem: 'Ruszaj z nami na Jasną Górę!' 
 
Pielgrzymi wyruszyli rano o godz. 9.00 z kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie nieopodal Częstochowy. Trasa, prowadząca malowniczymi drogami Jury Krakowsko-Częstochowskiej, liczy ok. 20 km. 
 
„Stowarzyszenie 'Betel' zajmuje się sierotami społecznymi niepełnosprawnymi, bo to trzeba podkreślić - dzieci niepełnosprawne mają swoich rodziców, a nasze dzieci nie mają, w związku z tym wszystkie nasze poczynania, działania, modlitwy skupiają się wokół niepełnosprawności sierot społecznych - opowiada Alicja Bednarek, Katolickie Stowarzyszenie 'Betel' – Przybyliśmy w Roku Miłosierdzia, ta nasza niepełnosprawność jest bardziej wyolbrzymiona, i bardziej prosimy o to miłosierdzie dla naszych podopiecznych i dla nas samych. Jest to 21. pielgrzymka, okazuje się, że bardzo dużo osób jest uczestniczących od wielu lat. Dzisiaj spisując grupy, okazało się, że każdy pielgrzymuje kolejny raz. Przy tej pogodzie ilość uczestników i ten trud był większy, w dobie miłosierdzia, oddanie cześć Maryi poprzez ofiarowanie swojej niepełnosprawności. Nasze dzieci, nasi podopieczni nie są jakoś zgryźliwi, oni są bezpośredni, oni potrafią mówić prawdę, więc ta radość i modlitwa też jest taka autentyczna”. 
 
„Mam nadzieję, ze w tej dobie miłosierdzia będzie przybywać wolontariuszy, bo podopiecznych przybywa. Nie zawsze to idzie z wolontariatem. Nasza praca nie jest zarobkowa i to kuleje. Ta dzisiejsza pielgrzymka i spotykania ludzi młodych to będzie świadectwo i zachęta do pracy w wolontariacie” – podkreśla Alicja Bednarek. 
 
Zwieńczeniem trudów wędrówki była Msza św. sprawowana o godz. 17.00 w bazylice pod przewodnictwem abp. seniora Stanisława Nowaka, wieloletniego przyjaciela osób niepełnosprawnych. 
 
Wszystkich zebranych powitał ks. Mariusz Sztaba, duszpasterz wspólnoty Betel. Mówił: „Chociaż dzisiaj słońce było potężne, to być może bliskość wydarzeń wczorajszego dnia, uroczystości Pani Jasnogórskiej sprawiło, że biegliśmy bez większego trudu i zmęczenia, by tutaj pokłonić się, dołączyć się do wielkiej modlitwy całego narodu, każdego stanu. Kiedyś powiedziałeś (zwrot do abpa seniora Nowaka), że ta nasza pielgrzymka dopełnia, jest wisienką na torcie urodzinowym dla Matki Bożej, tak to też traktujemy”. 
 
„Wszyscy doszliście, pewnie nawet nie spuchnięci, nie zzjajani, tylko całkiem zdrowi. Bardzo dobrze, bo było gorąco, mogliście się bardzo zmęczyć, ale serce was niosło to Matki, dlatego szło się wam lekko” – mówił w powitaniu abp senior Stanisław Nowak. 
 
„Wasza pielgrzymka jest dopełnieniem tych pielgrzymek, które tu przybywały, jesteście szczęśliwi, bo ludzie nanieśli na tę Górę (…) wyrazy miłości, a to takie piękne, to takie dobro, to są skarby, nanieśli je tutaj ludzie, na tę Górę i sprawili, że ta Góra jest takim rezerwuarem modlitwy i rezerwuarem wielkich łask - podkreślał w homilii abp senior Stanisław Nowak – Moi kochani, wykąpcie się w tych dobrach, uradujcie się, że tu jesteście. Pielgrzymka kosztowała was wiele wysiłku, bo gorąco, ale warto iść i dobrze, że jesteście, dobrze, że szczęśliwie przyszliście. Uradujcie się tymi dobrami i łaskami, które na tej Górze są (…). W tym roku mamy szczególne dobra na Jasnej Górze, bo niecały miesiąc temu Piotr był tutaj, papież Franciszek – 270. Piotr w Kościele”. 
 
W tym roku statuetkę ECCO HOMO otrzymała Marta Szpikowska, osoba niepełnosprawna ze wspólnoty wieluńskiej. 
 
Na zakończenie Mszy św. Andrzej Kalinowski, założyciel Ruchu Betel podziękował wszystkim zaangażowanym w pielgrzymkę, a także pątnikom. 
 
Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych z Olsztyna k. Częstochowy na Jasną Górę po raz pierwszy została zorganizowana w 1996 r. Stowarzyszenie „Betel” swoją działalność rozpoczęło w 1990 r. w Częstochowie. 
 
„Betel” działa w wielu miejscowościach w Polsce, a także na Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Czechach, Kosowie, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Obejmuje swoją troską osoby niepełnosprawne. Skupia duże grono wolontariuszy. 
 
Działalność „Betel” zorganizowana jest wokół trzech Wspólnot: Wspólnot Spotkania gromadzących grupy rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi i ich przyjaciół, osób starszych oraz grupy integracyjne młodzieży sprawnej z młodzieżą niepełnosprawną; Wspólnot Wspomagających, które skupiają wolontariat, dzieci i młodzież z terenów wiejskich i najuboższych, a także grupy i organizacje działające na rzecz świata osób słabych i ubogich; Wspólnot Życia, których członkowie tworzą tzw. domy stałe i do końca życia budują wspólnotę z niepełnosprawnymi sierotami społecznymi Są to domy, w których opiekunowie pełnią zastępczą funkcję rodzica. Dewizą i programem ruchu są słowa "homo, amicitia, communio, Deus" (człowiek, przyjaźń, wspólnota, Bóg). 
 
Więcej informacji na stronie: www.betel-charity.org 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com