logo
Sobota, 11 maja 2024 r.
imieniny:
Igi, Mamerta, Miry, Franciszka – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Częstość przyjmowania Komunii
materiał własny
 


Częstość przyjmowania Komunii

Proszę mi wytłumaczyć częstość przyjmowania Komunii świętej. W naszym kościele mamy parę Mszy tego samego dnia i kilka osób przystępuje do Komunii na każdej z nich, rano i wieczorem? Czy tak wolno?

Częstość przyjmowania Komunii świętej ulegała w ciągu wieków dużym zmianom. We wczesnym Kościele regułą była Komunia co niedzielę. Kiedy w średniowieczu przyjmowanie jej stało się bardzo rzadkie. Sobór Laterański IV (r. 1215) nakazał jako minimum Komunię raz w roku. To przykazanie kościelne obowiązuje do dziś. Sobór Trydencki wyraził pragnienie, by wierni uczestnicząc w Eucharystii sakramentalnie komunikowali. Przełomu dokonał jednak dopiero Pius X swymi dekretami o codziennej Komunii świętej (z r. 1905) i o wczesnej Komunii dzieci (1910). Jego decyzje doprowadziły do znacznego wzrostu częstości przyjmowania Komunii. Oczywiście, czysto ilościowe zwiększenie przyjmowania nie jest sensownym celem duszpasterskim. Miernikiem pozostaje tu zawsze płynące z wiary, duchowo owocne jej przyjmowanie. Nowe prawo kościelne zezwala na przyjęcie Komunii świętej dwukrotnie w ciągu dnia podczas odprawiania Mszy świętej, w której uczestniczymy. Przypomina przy tym, by przystępowanie do stołu Pańskiego było godne.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Apostołowie prosili Jezusa, aby nauczył ich modlić się, wiec i ja ośmielę się wobec Ojca. Moja największa trudność w modlitwie to gnuśność, ospałość duchowa, brak nastroju. Gdy tylko zacznę się modlić, wciąż spoglądam na zegarek, aby jak najszybciej skończyć.
 
O. Leon Knabit OSB
Kto to słyszał, żeby o swoich intymnych sprawach, słabościach i upadkach, opowiadać człowiekowi takiemu samemu jak ja, a może nawet mniej wiarygodnemu etycznie. Po co mam takie rzeczy opowiadać? Pojawia się również bardziej złożony problem. Wiele osób twierdzi, że księża chcą wiele wiedzieć, chcą trzymać w ręku człowieka, żeby móc potem te wiedzę wykorzystać.
 
o. Mateusz Pindelski SP
Są tacy ludzie, przed którymi stoi dramatyczny wybór: życie w czystości albo niemożność przyjmowania Eucharystii. Ich problem polega na tym, że związki, w których żyją, uniemożliwiają im pełną jedność z Kościołem. Dobro obecnego współmałżonka czy konieczność wychowania dzieci czynią wręcz niemożliwym zerwanie nowego związku. Z drugiej strony Kościół, stojący na straży świętości i nierozerwalności małżeństwa sakramentalnego...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS