logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Wanda Półtawska
Człowiek nie może żyć bez uniesień
Powściągliwość i Praca
 


Rozmowa z dr Wandą Półtawską - lekarzem psychiatrą
 
 Jakie zjawiska we współczesnej kulturze widzi Pani jako zagrożenie dla przyszłoci społeczeństw?
 
Podstawową sprawą jest zanikn wszelkiego sacrum. Dla współczesnego człowieka nie ma nic świętego. A człowiek bez spraw, które są większe niż on, właciwie nie potrafi żyć. Ojciec Święty raz powiedział: Człowiek nie może żyć bez uniesień..
 
Które z symptomów zaniku sacrum, odarcia z wartości są, Pani zdaniem, najbardziej zatrważające?
 
W dziedzinie kontaktów międzyosobowych takim zjawiskiem jest pornografia, która akt małżeński sprowadziła do zażywania relaksu. Kobieta stała się w tej sytuacji wyłącznie przedmiotem do pobudzenia pożądania. Przestrzegał przed tym Ojciec Święty, mówiąc: Nie wolno traktować drugiego człowieka jak rzecz...
 
Płciowoć ma być podległa człowieczeństwu?
 
Może być przecież nieludzka kobiecoć, kiedy matka zgadza się na zabicie własnego dziecka i nieludzka męskoć, wyrażająca się agresją, gwałtem. Cały szereg czynów agresywnych wynika z faktu, że ludzie przestali się kochać. Na co dzień brakuje zwyczajnej miłości bliźniego.
 
Kto jest temu winien?
 
W pewnym sensie wszyscy. Gdyby wszyscy ludzie zechcieli realizować pozytywny stosunek do drugiego człowieka - świat musiałby się zmienić. To jest zadanie ogólnoludzkie.
 
Jednym z aspektów współczesnej kultury jest rozprzestrzeniający się homoseksualizm. Czy rzeczywiście jest to tylko moda?
 
To była zawsze patologia. Ona wymaga leczenia, a nie naśladowania. Całe lata leczę homoseksualistów i wiem, że to jest patologia, która domaga się korekty.
 
Coraz częciej mówi się o potrzebie akceptacji dla homoseksualistów...
 
Można społecznie akceptować człowieka, ale nie jego aberracje. Z punktu widzenia zdrowego rozsądku małżeństwo, które ma mieć dwóch ojców, nie mając żadnej matki, jest postawione na głowie. To jest krzywda czyniona dzieciom. To, co się w tej chwili dzieje, co przegłosowano w Belgii (by parom homoseksualnym, zamiast je leczyć, dać prawo do adopcji) jest potworną krzywdą dla wszystkich.
 
We współczesnej kulturze pojawia się wezwanie do tolerancji wobec inności...
 
Tak, ale zasada tolerancji wymaga też tolerancji dla wierzących. Ci wierzący też mają prawo, żeby ich racje: Dziesięć Przykazań  były respektowane w społeczeństwie. Nie może być tylko tolerancja dla ateistów i antyklerykałów, homoseksualistów. Musi być też tolerancja dla katolików.
 
Słyszałam, jak apelowała Pani do nauczycieli, żeby byli jednoznaczni, żeby mówili, że czarne jest czarne, białe jest białe. A współczesna kultura jest przecież kulturą kompromisu...
 
Kompromis nie jest prawdą - jest półprawdą. Kompromis nie ratuje wartości. Taką wartością jest życie. Nie można częściowo zabić. Nie cokolwiek może uratować człowieka, tylko prawda. A realizm i radykalizm poglądów to jest właśnie powiedzenie prawdy bez względu na konsekwencje. Myślę, że naszemu narodowi brakuje odwagi cywilnej. Ludzie hodują czasem w ukryciu swoje prawidłowe poglądy, chcieliby ratować wartości, ale nie mają odwagi. Toteż Ojciec Święty chodzi po świecie i mówi: Nie bójcie się! A oni się boją...
 
 
1 2  następna
Zobacz także
Cezary Sękalski
Jesteśmy powołani do budowania królestwa Bożego na ziemi. Nie oznacza to jednak, że dyrektor albo sprzątaczka mają natychmiast rzucić pracę i szukać ubogich, którym mogliby pomóc. Nie o to chodzi. Mamy budować chrześcijańskie relacje oparte na Chrystusie w miejscu, w którym jesteśmy. Często uprzejma i miła woźna w szkole zostaje powiernicą uczniów – stając się dobrą ciocią czy babcią, szerzy miłość i pokój… 

Z siostrą Małgorzatą Chmielewską ze wspólnoty „Chleb Życia” rozmawia Cezary Sękalski
 
Cezary Sękalski
Cierpienia ciała dotykają każdego. Ale nie ma nic gorszego niż cierpienie duszy i śmierć duszy. Jak ona umiera, to już nie ma człowieka. „Luna” mówi o najgorszym rodzaju cierpienia, o umieraniu duszy ludzkiej. Ta płyta nie jest łatwa. Powinien być na niej napis, że lepiej, aby nie słuchała jej młodzież...
 
Danuta Piekarz
Człowiek-robot, pozbawiony uczuć, to nieczęste zjawisko (choć nie przeczę, że w ostatnich czasach ten rzadki gatunek zdaje się wzrastać w liczbę), częściej natomiast mamy do czynienia z pewnym hamulcem reakcji wobec ludzkiego cierpienia czy krzywdy: "Ile to będzie MNIE kosztowało, jeśli zareaguję? W jakiej mierze zburzy to MÓJ święty spokój?" Może więc lepiej udać, że niczego nie widzę?...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS