logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Kształt krzyża Jezusa
materiał własny
 


Kształt krzyża Jezusa

Jak wyglądał krzyż, na którym zawisł Jezus?

Według starożytnej tradycji kształt krzyża Jezusowego przypomina krzyż, który wisi na ścianach naszych mieszkań. Składa się on z dwóch belek - dłuższej (podłużnej) i krótszej (poprzecznej). Rzymianie używali też krzyża w kształcie litery T. Tradycja głosi, że krzyż Jezusa był wyższy od krzyży dwóch łotrów, aczkolwiek nie mógł wiele różnić się od nich - po ich odnalezieniu cesarzowa św. Helena z trudem rozpoznała krzyż Chrystusa. Św. Grzegorz z Nazjanzu utrzymuje, że był on tak wysoki, iż Maryja mogła dosięgnąć ustami stóp Jezusa.

Chrześcijaństwo jest wiarą w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Nic więc dziwnego, że krzyż jest przedmiotem szczególnej czci. Z tego powodu pierwszych chrześcijan spotkało prześladowanie ze strony pogan. Chcąc uchronić ten znak zbawienia przed szyderstwami pogan. Kościół pierwotny używał znaków symbolicznych: monogramu składającego się z greckich liter X i P, kotwicy przeciętej w kształcie krzyża.

Na nagrobkach i w katakumbach umieszczano znak krzyża rzymskiego (dziś w użyciu powszechnym) i greckiego albo jerozolimskiego (z równymi ramionami) oraz krzyż w kształcie litery T. Pierwsi chrześcijanie umieszczali znak krzyża na księgach i narzędziach domowych, nosili krzyżyki na piersiach, a od w. II żegnali się znakiem krzyża wymawiając słowa: "W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen."

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Wiele tradycyjnych nabożeństw zniesiono, a nie zastąpiono ich nowymi. Powstała pustka. Kiedy byłem dzieckiem, słyszałem często o nabożeństwie do Serca Pana Jezusa w pierwszy piątek miesiąca. Dziś o tym nic się nie mówi. Czy to nabożeństwo naprawdę zniknęło?
 
Fr. Justin
Zdaję sobie sprawę, że śmierć sięga już teraz, w nasze życie, wyciska na nim znamię, zagraża mu na co dzień. Choroba, niepowodzenia, cierpienie są przesłańcami śmierci, dają nam poznać, że nasze życie nie jest ostatecznie w naszych rękach, że stale się nam z nich wymyka i ze kiedyś zostanie nam odebrane. Tam, gdzie próbuje się wyprzeć śmierć ze świadomości, przemilczeć ją, zatuszować, uczynić z niej tabu - jak to się często dzieje - tam gaśnie też prawdziwie ludzkie życie. Bo naprawdę po człowieczemu żyje tylko ten, kto śmierci patrzy prosto w oczy i akceptuje ją. Ale czy potrafimy tak żyć? Jaki jest sens życia stojącego w obliczu śmierci? Jaki ma sens śmierć w odniesieniu do życia?
 
Józef Augustyn SJ
Drugie przykazanie nakazuje nie tylko miłowanie bliźniego, ale także miłowanie siebie samego. Miłość siebie samego jest tak samo ważnym przykazaniem jak miłość bliźniego. Jezus uczynił z miłości siebie samego miarę miłości bliźniego. Stąd też waga miłości siebie, zawartej w pierwszym przykazaniu. Nie możemy pokochać bliźniego, jeśli najpierw nie pokochamy siebie samych. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS