logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Andrzej Zając OFMConv
Lubię, jak na mnie patrzysz
Wydawnictwo Bratni Zew
 


Jesteś katolikiem. Co niedzielę chodzisz do kościoła. Modlisz się codziennie – rano i wieczorem. Zapytany, umiesz opowiedzieć kim jest Bóg, wiesz, że działa w Twoim życiu i Jemu wszystko zawdzięczasz. Starasz się dobrze żyć i nie czynić drugiemu, co Tobie niemiłe. I dobrze! Ale czy znasz Boga? Czy potrafisz wejść z Nim w relację? Czy wiesz, że On chciałby być naprawdę Twoim przyjacielem? Być w Twoim życiu, cieszyć się Twoimi sukcesami i przytulać Cię w chwilach porażki? Jeżeli teraz uświadomiłeś sobie, że też tego chcesz, ale nie wiesz jak zacząć, ta książka jest właśnie dla Ciebie.
 
Wydawca: Wydawnictwo Bratni Zew
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-7485-354-5
Format: 126 x 188
Stron: 144
Rodzaj okładki: Miękka
  

 


 
dzień V: 23 grudnia
 
Radość jest zawsze tam, gdzie dokonują się dzieła Boże.
 
I radość jest pełna, jeśli jest Jego radością w człowieku. Nie radość człowieka, ale radość Boga, która człowieka przemienia i go rozpromienia. Taką właśnie radość miała w sobie prosta, młoda kobieta z Nazaretu. Kiedy została nią napełniona? Kiedy dzieło Boga dokonało się w Niej. To największe i najpiękniejsze dzieło Boga w całej historii świata, jakim jest wcielenie Syna Bożego. Nie dokonało się ono bez Jej udziału, bez Jej zgody. Bóg nigdy nie zmusza człowieka, ale wychodzi do niego z propozycją, na którą ten może przystać, ale może też ją odrzucić. Maryja nie odrzuciła propozycji. Oto Bóg przychodzi do Niej przez swojego posłańca – Archanioła Gabriela, poprzez którego objawia Jej swój zamiar względem Niej. Spogląda na Nią z miłością, daje Jej słyszeć swój głos, kierując słowo objawiające Jego wolę. Nie wiadomo, jak Maryja widziała Gabriela, czy widziała go również zewnętrznie, czy tylko oczyma duszy.
 
Pewne jest, że on do Niej przyszedł. I pewne jest, że Ona była tego świadoma, bo weszła z nim w dialog.
 
Przedziwna rozmowa. On przyniósł Jej słowo od Pana. Jak zareagowała? Zalęknieniem, zmieszaniem, zakłopotaniem, nie wiedząc, jak się zachować. A skąd miała wiedzieć, skoro nikt Jej wcześniej nie powiedział, jak się rozmawia z aniołem, ba, z archaniołem! Zastanawiała się, o co w tym wszystkim chodzi, co ta wizyta i to pozdrowie- nie znaczą. Do dziś człowiek nieustannie zaskakiwany jest przez Boga, który każdego traktuje w sposób oryginalny i niepowtarzalny. Dobrze, że Gabriel wiedział, co ma robić. 
 
Widząc Jej zakłopotanie, po prostu Ją uspokoił: Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga.
 
Tak samo dzieje się i dziś. Przychodzi Bóg do człowieka.

1 2  następna
Zobacz także
Dariusz Kowalczyk SJ
W Polsce Popielec też jest bardzo popularny i wielu ludzi idzie tego dnia do kościoła. Tym, co tak przyciąga, jest prosty ryt posypania głów popiołem i słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” albo „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Ryt ten wyraża kruchość życia i nieuchronne przemijanie, ale zarazem daje nadzieję, że jest Ktoś mocniejszy od śmierci. Zauważmy ponadto, że do rytu posypania popiołem może przystąpić każdy, również ci, którzy z różnych powodów nie przystępują do Komunii Świętej.
 
ks. prof. Edward Staniek
Jest to jedna z tajemnic dziejów zbawienia. Ludzie nie lubią, gdy Bóg przemawia do nich przez rodaków. Odrzucają wówczas orędzie Boga i tego, który je przekazuje. Nie są w stanie zatrzymać się nad mądrością przekazanego słowa, lecz oceniają je według posłańca. Powtarza się to zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie, a obecnie trwa nadal w Kościele. 
 
ks. Adam Adamski
Czterdziestodniowy Wielki Post to zaproszenie skierowane do nas przez Boga, "by mówić do naszego serca". Chodzi o to, byśmy świadomie wkroczyli w ten święty czas, by nie był to tylko kolejny okres roku liturgicznego, ale rzeczywista przygoda z Bogiem. Przyjrzyjmy się więc wymowie tego czasu...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS