logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Marek Konopko
Nowe prawo czyli pentalog
Fronda
 


W 1999 roku jeden z najbardziej prestiżowych amerykańskich uniwersytetów - Princeton - powierzył katedrę etyki oraz dożywotnią profesurę Australijczykowi Peterowi Singerowi. Na świecie jest on znany głównie jako autor głośnej książki „O życiu i śmierci. Upadek etyki tradycyjnej" (1995, polskie wydanie 1998), w której obwieszcza zmierzch moralności zbudowanej na wartościach chrześcijańskich czy też - jak sam pisze - na „wielce szkodliwych wpływach religii". Zamiast Dekalogu proponuje wyryć w kamieniu ułożony przez siebie Pentalog czyli pięć podstawowych zasad, którymi powinien kierować się człowiek w XXI wieku.
 
Pierwsze przykazanie Singera brzmi: „Uznaj, że wartość ludzkiego życia się zmienia". Człowiek przestaje być wartością sam w sobie, a jego znaczenie warunkują czynniki zewnętrzne, takie jak np. dobrobyt materialny czy przyjemne kontakty społeczne. Głównym miernikiem jakości życia jest fakt posiadania świadomości. Przy ograniczonym kontakcie człowieka z otoczeniem bądź przy jego niezdolności do nawiązywania kontaktów społecznych - o wartości danego życia decydują osoby trzecie. Porównują one w utylitarystyczny sposób sumę cierpień danego istnienia z sumą korzyści jakie ono przynosi, a następnie odbierają lub przypisują owemu życiu wartość. W przypadku upośledzonych noworodków, zdaniem australijskiego etyka, życie nie ma żadnej wartości.
 
Drugie przykazanie Singera brzmi: „Bierz odpowiedzialność za konsekwencje własnych decyzji". Chodzi jednak tylko o odpowiedzialność prawną i o wykazanie, że nie ma różnicy między zaniechaniem a dokonaniem czynu. Tak więc lekarz, który uśmierca pacjenta podając mu truciznę, nie różni się niczym od lekarza, który rezygnuje z leczenia i przyzwala na nadejście śmierci. W praktyce oznacza to pełne przyzwolenie na eutanazję.
 
Trzecie przykazanie - „Szanuj pragnienie śmierci lub życia innej osoby" -  odwołuje się do definicji, w myśl której osobami są jedynie ci, którzy są świadomi faktu swego istnienia, chcą żyć i mają plany na przyszłość. Do kategorii osób nie zaliczają się więc noworodki i ludzie upośledzeni umysłowo. Zdaniem Singera, o ile zabicie osoby jest czynem moralnie złym, o tyle zabicie istoty nie uznanej za osobę nie jest złem. Człowiek, który przychodzi na świat, nie ma więc jeszcze prawa do życia - prawo to zostanie mu przyznane, jeśli spełnione będą określone warunki. Pierwszym jest zgoda rodziców na dalsze życie dziecka. Jeśli tej zgody nie ma, noworodek może być - jak proponuje etyk z uniwersytetu Princeton - uśmiercony do dwudziestego ósmego dnia po urodzeniu. Nie zapominajmy jednak, że zdaniem Singera „noworodek nie jest osobą w sensie etycznie znaczącym".
 
 
1 2  następna
Zobacz także
Piotr Lichacz

Stając w obliczu pierwszego i najważniejszego przykazania „Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą” (Mk 12,30), nietrudno natknąć się na pytanie, czym ta miłość do Boga w ogóle jest, na czym ona polega i jak osiągnąć stan, który opisuje przykazanie.

 
Piotr Lichacz

Dla starożytnych Izraelitów, każde słowo było czymś wyjątkowym, mającym większe znaczenie niż tylko przemijający dźwięk, gdyż z nim wiązano siłę witalną pozostawiającą skutek. W ustach proroka ujawniało moc pochodzącą od JHWH, tj. potęgę, która uzdrawiała i dawała skuteczność czynom dołączonym do słowa. Słowo Boga bowiem, ma skuteczność stwórczą.

 
Cezary Sękalski

Mimo że wszyscy w modlitwie „Ojcze nasz” wypowiadamy słowa „Bądź wola Twoja”, to jednak wśród ludzi wierzących możemy znaleźć najrozmaitsze interpretacje tej frazy. Wielu uważa, że modlitwa modlitwą, ale człowiek powinien zupełnie samodzielnie, bez oglądania się na Boga, kształtować swoje życie, gdyż po to została mu dana wolność. Na przeciwległym biegunie znajdują się poglądy tych, którzy twierdzą, że nawet najbardziej drobne decyzje wymagają każdorazowego uzgodnienia z wolą Bożą, bo inaczej ryzykujemy realizowanie woli własnej, która z natury jest egocentryczna i zepsuta.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS