logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ofiarowanie Pańskie
materiał własny
 


Ofiarowanie Pańskie

Nie rozumiem, dlaczego święto Ofiarowania Pańskiego nazywa się również świętem Matki Boskiej Gromnicznej?

Z łatwością można zrozumieć tę nazwę, gdy uświadomimy sobie znaczenie świecy - gromnicy. Świeca daje światło. Otóż gdy Maryja i Józef przynieśli Dzieciątko Jezus do świątyni, starzec Symeon rzekł: "Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu w pokoju, według Twojego słowa. Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, któreś przygotował wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela" (Łk 2,29-32). Światłem na oświecenie pogan jest Chrystus. Nadzieja Symeona na przyjście Mesjasza się wypełniła. Od w. X datuje się obrzęd święcenia gromnic, który tak mocno zrósł się później z obyczajem polskim, zakorzeniając się w nim popularna nazwa święta Matki Bożej Gromnicznej (2 lutego). Tradycja tego święta jest przykładem wnikania "sacrum" w polskie życie rodzinne. Sfera nadprzyrodzoności pozostaje dla ludzi żywa, a przedmioty poświęcone przypominają im, że całe życie ludzkie toczy się pod wzrokiem Boga. Światło gromnicy ma towarzyszyć człowiekowi aż po grób, kiedy za progiem doczesności spotyka się ze Światłością - Chrystusem.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Artur Sporniak
Badania statystyczne wykazuja, ze nauka o zlu moralnym antykoncepcji jest wciaz slabo respektowana. Dlaczego tak sie dzieje? Zapewne jedna z przyczyn jest dysproporcja miedzy determinacja w gloszeniu tej nauki - wielokrotnie i jednoznacznie formulowanej przez Urzad Nauczycielski Kosciola - a jasnoscia i spójnoscia jej uzasadnienia.
 
Artur Sporniak
W naszej pięknej katolickiej modlitwie "Zdrowaś Maryjo" jest - tak mi się wydaje - jakaś niekonsekwencja, gdyż mówimy: "Zdrowaś", tzn. "Bądź zdrowa", "Życzę Ci zdrowia". Przecież Matka Boża jest w niebie, w chwale niebieskiej, najbliżej swego Syna, Boga Ojca i Ducha Świętego. Czyż nie mam racji?
 
Stanisław Przepierski OP

Maryjo, nowina, którą przekazał Tobie św. Archanioł Gabriel, zaskoczyła Cię. Św. Łukasz opisał to tak: „Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miało znaczyć to pozdrowienie” (Łk 1, 29). Co Cię tak dotknęło, o Niepokalana? Co w pierwszej kolejności zaczęłaś rozważać? Usłyszałaś przecież jedno krótkie zdanie: „Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą” (Łk 1, 28). Które z tych określeń miało tak przedziwną moc? 

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS