logo
Wtorek, 30 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Balladyny, Lilli, Mariana, Piusa, Donata – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 

Modlitwa z Biblią w ręku (Mk 16,9-15)

 

Chwila refleksji


Jezus po zmartwychwstaniu ukazuje się paru osobom, które szybko opowiadają o tym apostołom. Ci jednak nie wierzyli, aż do chwili, kiedy Jezus przyszedł także do nich i razem z nimi usiadł za stołem. I choć usłyszeli wyrzuty z powodu braku wiary, Jezus wysłał ich na cały świat, aby głosili Ewangelię.

 

Czasem nam bardzo głupio, że zawiedliśmy Jezusa, że nasza wiara jest słabsza niż wiara innych ludzi, którzy niby byli dalej od Boga. Ale może jest nam to potrzebne, by nauczyć nas pokory, byśmy nie czuli się lepsi od innych, gdy trzeba wyjść do ludzi i i nauczać.

 

Chwila modlitwy

 

- Abyśmy nie załamywali się, gdy ci, którym mówimy o Bogu, nadal w Niego nie wierzą. Nawet apostołowie początkowo nie uwierzyli.

 

- Abyśmy, spotykając wcześniej prawdziwą miłość Jezusa, nie odwracali się od Niego, gdy nagle ogarnia nas Jego wielka nieobecność. Bolesna nieobecność Boga też może być dowodem naszej wiary.

 

- Abyśmy nawet w przypadkowych spotkaniach z innymi ludźmi widzieli możliwość spotkania Jezusa. Uczniowie idący do Emaus zmarnowali trochę czasu, gdy Jezusa nie rozpoznali.

 

- Abyśmy pomimo naszych słabości i małej wiary, wezwani przez Boga zechcieli głosić Ewangelię całemu światu, który nas otacza. Chrzest nas do tego zobowiązuje.

 

Naucz nas mówić o naszych spotkaniach z Bogiem i o tym, co sami rozumiemy. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

 

Bogumiła Szewczyk
https://rozwazaniabogumily.wordpress.com

 

 

***

Człowiek pyta:

 

Czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, i czym syn człowieczy, że się nim zajmujesz?
Ps 8,5

Dlaczego z dala stoisz, o Panie, w czasach ucisku się kryjesz, gdy występny się pyszni, biedny jest w udręce i ulega podstępom, które tamten uknuł?
Ps 10, 1-2

 

***

 

Nic nowego pod słońcem, Koh 1

1. Słowa Koheleta, syna Dawida, króla w Jeruzalem.
2. Marność nad marnościami, powiada Kohelet, marność nad marnościami - wszystko marność.
3. Cóż przyjdzie człowiekowi z całego trudu, jaki zadaje sobie pod słońcem?
4. Pokolenie przychodzi i pokolenie odchodzi, a ziemia trwa po wszystkie czasy.
5. Słońce wschodzi i zachodzi, i na miejsce swoje spieszy z powrotem, i znowu tam wschodzi.
6. Ku południowi ciągnąc i ku północy wracając, kolistą drogą wieje wiatr i znowu wraca na drogę swojego krążenia.
7. Wszystkie rzeki płyną do morza, a morze wcale nie wzbiera; do miejsca, do którego rzeki płyną, zdążają one bezustannie.
8. Mówienie jest wysiłkiem: nie zdoła człowiek wyrazić wszystkiego słowami. Nie nasyci się oko patrzeniem ani ucho napełni słuchaniem.
9. To, co było, jest tym, co będzie, a to, co się stało, jest tym, co znowu się stanie: więc nic zgoła nowego nie ma pod słońcem.
10. Jeśli jest coś, o czym by się rzekło: Patrz, to coś nowego - to już to było w czasach, które były przed nami.
11. Nie ma pamięci o tych, co dawniej żyli, ani też o tych, co będą kiedyś żyli, nie będzie wspomnienia u tych, co będą potem.

 

***

 

Z BAADERA

Prawo jest jak powietrze, więc na pustej duszy
Leżąc całym ciężarem, tłoczy ją i kruszy;
Gdy znajdzie drogę do niej, w równowadze stawa,
Nie ciśnie zewnątrz duszy, której głąb napawa.

Adam Mickiewicz 

Patron Dnia



Św. Pius V
 
papież

Michał Ghislieri zwany Aleksandrinus urodził się we Włoszech w roku 1504. Mając zaledwie 15 lat, przywdział habit dominikański. W roku 1528 otrzymał święcenia kapłańskie i zaczął wykładać teologię i filozofię. W roku 1556 papież Paweł IV mianował go biskupem połączonych diecezji Nepi i Sutri w państwie papieskim. W roku 1557 ten sam papież podniósł go do godności kardynała; Pius IV następca Pawła IV od roku 1559, przeniósł go do diecezji Mondori w Piemoncie. NA konklawe zwołanym po śmierci Piusa IV w roku 1566 św. Karolowi Boromeuszowi udało się zjednoczyć wszystkich, aby oddali głosy na kardynała Aleksandrinusa. Nowy papież przybrał imię Piusa V. W swej posłudze na Stolicy apostolskiej odznaczał się wielką gorliwością, wcielając w życie dekrety Soboru Trydenckiego. Opublikował księgi liturgiczne, którymi Kościół rzymski posługiwał się przez 400 lat. Zwalczał protestantyzm we Francji i w Rzeszy, zreformował oficjalne nabożeństwo liturgiczne Kościoła, potępiał zbytkowe życie wyższego kleru, nałożył beneficjatom (biskupom i proboszczom) obowiązek rezydencji, tj. stałego przebywania na terenie diecezji bądź parafii. Umarł w Rzymie 1 maja 1572 roku.


jutro: św. Józefa

wczoraj
dziś
jutro