logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Słabości Kościoła
materiał własny
 


Słabości Kościoła

Mój mąż po wielu latach religijnej gnuśności zapalił się do spraw wiary. Wszystkim się interesuje, wszystko analizuje, dużo czyta na tematy religijne. Potyka się jednak na jednej trudności: według niego Kościół jest za bogaty. Księża powinni naśladować ubóstwo św. Franciszka, mniej dbać o wystawność kościołów i luksus w życiu prywatnym, Chciałabym pomóc mu w przezwyciężeniu tej trudności.

Chrystus modlił się wprawdzie o uświęcenie ludzi, nie czuł się jednak posłany, by "powołać sprawiedliwych, ale grzeszników" (Mt 9, 13). A zatem liczył się z tym, że w Jego Kościele będą właśnie oni. Stąd też znosi On słabych członków, nawet jeżeli niemało szkodzą autorytetowi Kościoła. Czyż błędy, którymi się tak łatwo gorszymy, nie są ostatecznie własnymi błędami? Bo przecież my wszyscy jesteśmy Kościołem, o tyle przynajmniej, że jesteśmy ochrzczeni.

W listach apostolskich czytamy, że już w Kościele pierwotnym zdarzały się nadużycia i niewłaściwości. Członkowie Kościoła ustawicznie szpecą zewnętrzny obraz "świętego Kościoła". Księża, biskupi i papieże tak jak każdy inny wierny przynależą do tego Kościoła grzeszników. Podobnie jak ludzie gorszą się krzyżem Chrystusa, tak też słabości Kościoła nieustannie będą dla nich zgorszeniem. Nie jest wcale rzeczą prostą zobaczyć Chrystusową rzeczywistość za fasadą Kościoła. Nawet w bezgrzesznym i ubogim Chrystusie wielu nie rozpoznawało Boga. O wiele trudniej więc zobaczyć Chrystusa w obciążonym grzechami Kościele. Od ostatniego Soboru pochodzi jedynie wyznanie tego faktu i wezwanie do ustawicznego oczyszczenia. Kościół zaleca duszpasterzom prostotę w budownictwie sakralnym i w życiu. Ale czy mógłby Kościół pełnić misję ewangelizacji bez budynków, szkół, uniwersytetów? Czy mógłby prowadzić dzieła miłosierdzia bez szpitali, przytułków ...?

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Podczas ślubu kościelnego kapłan trzykrotnie stawia pytanie o "tak" i nowożeńcy trzykrotnie na to pytanie odpowiadają. Dlaczego aż trzy razy?
 
Fr. Justin
Życie ludzi wierzących i niewierzących można porównać do posiadania różnych mieszkań. Człowiek, który nie wierzy, ma tylko jednopokojowe mieszkanie, budowane z doczesności. Mieszkanie człowieka wierzącego ma dwa pokoje, ale wierzący sądzą, że teraz mogą korzystać tylko z jednego pokoju. To nie jest prawda!...
 
Józef Majewski
To, co istotne w Kościele, jest święte, media zaś z istoty są obrazoburcze – z reguły kierują się zasadą good news no news (dobre wiadomości to żadne wiadomości). Kościół głosi to, co stare (objawione przed wiekami), media szukają tego, co nowe, nowinkarskie. Przesłanie Kościoła promuje harmonię i pokój, a media interesują się konfliktami, walką i niezgodą – bad news good news (złe wiadomości są dobrymi wiadomościami). Kościół żyje tym, co niewidzialne i duchowe, media zaś tym, co widzialne i zjawiskowe, sensacyjne. Ergo: mass media informacyjne – z natury rzeczy – nie są w stanie przekazywać pełnej prawdy o religii, a nawet są skazane na jej zniekształcanie.
 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS