logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Wobec kapłana i dwóch świadków
materiał własny
 


Wobec kapłana i dwóch świadków

Mówimy że kapłan udziela ślubu. Kto zatem jest szafarzem sakramentu małżeństwa - kapłan czy nowożeńcy?

Jakkolwiek każde zawarcie małżeństwa dotyczy w pierwszym rzędzie jedynie obu partnerów, to nie jest ono jedynie sprawą prywatną. Chrześcijanin jest członkiem wspólnoty Kościoła. Dla Kościoła natomiast małżeństwo jest sakramentem, a sakramenty powierzone są Kościołowi. Stąd katolicy zobowiązani są do zawierania małżeństwa w obliczu Kościoła, zgodnie z pradawną formą kościelną. Wprawdzie kobieta i mężczyzna sami sobie udzielają sakramentu małżeństwa, jednakże asystujący kapłan jako pełnomocny świadek Kościoła i w imieniu Kościoła przyjmuje od nich wyraz zgody małżeńskiej{przysięgę małżeńską} i wypowiada jego błogosławieństwa. Publiczna z zasady forma kościelna zawierania małżeństwa nie jest więc tylko formalnością, kwestią wydania metryki lub wręcz niestosowną ingerencją państwa i Kościoła w sferę prywatną. Małżeństwo stanowi niejako domowy Kościół, Kościół w pomniejszeniu. A przy tym małżeństwo i rodzina nie są tylko jakimś obrazem i wyrazem Kościoła, one same przyczyniają się aktywnie do budowania Kościoła. Mają być żywymi komórkami w Kościele.

Dla chrześcijan katolików normalnych okolicznościach małżeństwo zatem dochodzi do skutku jedynie wówczas, gdy zostaje zawarte wobec kompetentnego kapłana i dwóch świadków. Tą formą zawierania małżeństwa Kościół chciał początkowo położyć kres małżeństwom tajnym. Ponieważ nie można było publicznie ich udowodnić, małżeństwa te mogły się równie tajnie rozwodzić. Cierpiały z tego powodu najczęściej dzieci i kobiety. Na przykład już około 200 r. papież Kalikst wydał kościelne prawo małżeńskie i odrzucił dopuszczane przez państwo małżeństwa z osobami rozwiedzionymi. Jeszcze wcześniej św. Ignacy{zm. Ok. 107} wymagał dla zawarcia małżeństwa wśród wiernych zezwolenia biskupa. Rozporządzenie dotyczące małżeństwa wydawały najstarsze synody chrześcijaństwa.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Przybyłam z Polski i spotkałam bardzo dobrego człowieka, który mnie poślubił. Jest on rozwodnikiem, gdyż jego pierwsza żona opuściła go i w spadku pozostawiła mu nawet dwoje dzieci, biorąc ślub z innym mężczyzną. Wiem, że Kościół uważa mój związek za nieprawidłowy. Liczę jednak na dobroć i wyrozumiałość Bożą. Mój mąż padł ofiarą tamtej kobiety, być może dlatego, że był dla niej zbyt dobry. Może doczekamy się chwil, kiedy będziemy mogli wziąć ślub kościelny.
 
ks. Jacek Stefański

Maryja i Józef razem dojrzewają we wzajemnej oblubieńczej miłości przy Synu Bożym. Jego obecność w ich życiu sprawia, że pozostają obrazem wspólnoty życia prowadzonej przez Niego do ostatecznego szczęścia, jakim jest wieczne przebywanie w domu naszego Ojca w niebie. Jednym z aspektów miłości w domu Najświętszej Rodziny był szacunek, jakim małżonkowie darzyli siebie nawzajem...

 
Jacek Salij OP
Katolikami niepraktykującymi nazywamy tych, którzy w kościele pojawiają się bardzo rzadko, tych, którzy na niedzielną mszę przychodzą mniej więcej raz na miesiąc, ale również takich, którzy choć w ogóle nie chodzą do kościoła, chcieliby jednak przed śmiercią przyjąć święte sakramenty, a przynajmniej mieć katolicki pogrzeb. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS