logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Zatracenie poczucia grzechu
materiał własny
 


Zatracenie poczucia grzechu

Dlaczego tak mało ludzi przystępuje dziś do spowiedzi? Jaki jest tego powód?

Przed kilkoma laty przeprowadzono badania nad katolicyzmem w Stanach Zjednoczonych. Wykazały one, że wśród tych, którzy uczestniczą w życiu parafialnym, 27% nigdy nie przystępuje do sakramentu pokuty, 35% przyjmuje ten sakrament tylko raz w roku, 33% - kilkakrotnie w roku, a jedynie 6% co miesiąc lub częściej. Nawet wśród "parafialnych liderów" 15% nigdy nie udało się do spowiedzi, a zaledwie 33% tylko raz w roku. Nie dysponuję badaniami porównawczymi, niemniej ten, kto przypomina sobie lata czterdzieste i pięćdziesiąte, nie wątpi, że wówczas katolicy o wiele częściej przyjmowali sakrament pokuty. Przyczyna tego stanu rzeczy leży - zdaniem Jana Pawła II - "w zatracaniu poczucia grzechu". Innymi słowy, wydaje się, że wielu katolików doszło do wniosku, że albo grzechy są zbyt poważne, albo jeśli nawet są poważne, Bóg im w jakiś sposób przebaczy.

Nie znajduję argumentacji, którą mógłbym usprawiedliwić ich samozadowolenie. Grzech ciężki jest faktem. W Nowym Testamencie wielokrotnie Jezus mówi o miłosierdziu Bożym, ale jakże często przestrzega zatwardziałych grzeszników przed tym, co ich czeka.

Sakrament pokuty jest - jak mocno podkreślali święci i pisarze duchowi - bardzo ważnym środkiem w drodze do świętości.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/
więcej na stronie o Sakramencie Pokuty www.salwatorianie.pl/spowiedz

 
Zobacz także
Fr. Justyn

Wielu ludziom wydaje się, że świat jest produktem przypadku, ślepych sił lub jakichś praw konieczności. Co na to chrześcijanin?

 
ks. Henryk Seweryniak

Relacje między Kościołem a światem, który Bóg tak umiłował, że Syna swego dał (J 3,16), ale w którym wciąż trwa walka z grzechem, nigdy – ani w starożytności, ani w średniowieczu – nie były wolne od napięć i trudności. Nowożytność stworzyła jednak coś, czego nie było dotychczas: wizję społeczeństwa, moralności, kultury oderwaną od chrześcijaństwa, choć skonstruowaną na bazie jego ideowych przesłanek. Kościół, który początkowo reagował polemicznie na ów oświeceniowy projekt, w dobie Vaticanum II, a szczególnie w latach pontyfikatu Jana Pawła II, wypracował nowy model relacji ze światem demokracji, ekonomii, wychowania, mediów i sztuki. 

 
Bartłomiej Szkudlarek

Bóg składa we mnie całą pełnię łaski, gdy przyjmuję Komunię świętą. Przychodzę na spotkanie modlitewne i jest rewelacyjnie. Przeżywam w tej łasce kilka dni, ale potem mam wrażenie, że trochę mi jej wyleciało. Którędy nam ona ucieka? Zaryzykowałbym stwierdzenie, że przeważnie przez głowę – przez nasz sposób myślenia, ale także przez postawę serca…

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS