logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Komentarz liturgiczny

Zachwyt godny naśladowania
 
Możemy oburzać się na interesowność ludzi, którzy szukali w Jezusie uzdrowienia ze swoich chorób. A czy jesteśmy w stanie zachwycić się ich wiarą? Bądźmy realistami, zdobądźmy się na szczerość sami przed sobą. Ile razy towarzyszyło nam zniechęcenie? Ile razy pytaliśmy: „A czy to warto?”. Ludzie z dzisiejszej Ewangelii rozpoznali w Jezusie Lekarza i Uzdrowiciela swego życia. Owszem, tylko doczesnego. My znamy jednak całą Ewangelię i wiemy, że Bóg troszczy się przede wszystkim o życie wieczne swoich dzieci. Czy posiadając tę wiedzę, potrafimy przynieść do Jezusa wszystko, co nas dręczy, to, co nie daje nam normalnie żyć, czego się boimy? On jest obecny w każdym kościele w tabernakulum. Ale nas tam zbyt często nie ma. On czeka w sakramencie pokuty i pojednania, a my przychodzimy do Niego kilka razy w roku. Co się stało z naszą wiarą? Dlaczego zatraciliśmy zdolność rozpoznawania Go każdego dnia we wszystkich okolicznościach życia?

Panie Jezu, chcę się Tobą zachwycić jak dawniej. Wiem, że Ty również tego pragniesz. Bez Twojej łaski nie dam rady. Proszę, pochyl się nade mną, dotknij mnie, przywróć zdrowie. Amen.
 

Rozważania pochodzą z książki
 
ks. Cyprian Kostrzewa SSP
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl
 

Patron  Dnia



Najświętsza Maryja Panna
 
Matka Dobrej Rady


Kiedy Jezus został ukrzyżowany, mimo niepokoju, jaki zapanował w przyrodzie, w sercach tych, którzy ufali Jezusowi, zapanował pokój. Wielki wewnętrzny pokój, napełniający Maryję, udzielał się Jej najbliższemu otoczeniu. Ona wiedziała, że ta Ofiara była potrzebna. Maryja z pełną ufnością poddała się woli Ojca i Syna.

Kult Matki Bożej Dobrej Rady związany jest nierozerwalnie z obrazem Maryi pod tym samym tytułem, który znajduje się w kościele augustianów w Genazzano w Umbrii we Włoszech. Pochodzi z pierwszej połowy XV wieku. Związana z nim jest pewna opowieść. Kiedy w Genazzano budowano kościół dla Matki Bożej i był on już prawie ukończony, na ścianie pojawił się wizerunek Maryi z Dzieciątkiem. Wiadomość o tym szybko się rozeszła. Któregoś dnia przyszli tu dwaj pielgrzymi z Albanii, którzy w obrazie rozpoznali wizerunek Matki Bożej Dobrej Rady ze Szkodry, w swojej ojczyźnie.

Już w XV i XVI wieku obraz zasłynął wieloma łaskami, dlatego w 1682 r. za zgodą papieża Innocentego XI został ukoronowany.

Augustianin o. Andrzej Bacci przyczynił się do rozprzestrzenienia kultu Matki Bożej Dobrej Rady. Podczas ciężkiej choroby złożył on ślub, że jeżeli Maryja uzdrowi go, zajmie się rozprzestrzenieniem kopii tego obrazu po całym świecie. Wypełnił swój ślub, dzięki czemu prawie 70 000 kopii tego obrazu zostało rozwiezionych po całym świecie. W XVIII w. kapituła generalna Zakonu oo. Augustianów podjęła uchwałę, aby kult Matki Bożej Dobrej Rady jeszcze bardziej rozszerzać.
Matkę Dobrej Rady można prosić o orędownictwo, zwłaszcza wtedy, gdy stajemy na rozstaju dróg, gdy musimy podjąć ważne życiowe decyzje. Czcząc Maryję pod tym wezwaniem uznajemy, że może Ona wyprosić nam dar dobrej rady u Ducha Świętego. W chwilach zagubienia i w chwilach ważnych decyzji może nam pomóc.

jutro
: św. Zyty

wczoraj
dziś
jutro