logo
Czwartek, 15 kwietnia 2021 r.
imieniny:
Anastazji, Teodora, Adolfiny, Paternusa, Wacława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Św. Agnieszka Przemyślidka
 


2 marca Kościół wspomina Agnieszkę Przemyślidkę (zwaną także Agnieszką z Pragi lub Agnieszką Czeską), królewnę i klaryskę. Była najmłodszą córką króla Czech Przemysła Ottokara I. Przez matkę natomiast spokrewniona była z rodem Arpadów. Gdy miała trzy lata, postanowiono wydać ją za mąż za jednego z synów Henryka Brodatego. W związku z tym w roku 1216 wyjechała na dwór polski. Przebywała głównie w Trzebnicy, gdzie najprawdopodobniej opiekowała się nią św. Jadwiga.

 

Planowane małżeństwo nie doszło jednak do skutku. Po innych nieudanych próbach zaaranżowania jej ślubu z którymś z monarchów europejskich, Agnieszka zwróciła się do papieża Grzegorza IX z prośbą o wolną rękę co do dalszego życia. Otrzymała zgodę i poświęciła się dobroczynności oraz pobożnym praktykom. Około 1233 r. ufundowała w Pradze szpital oraz klasztor klarysek, do którego później wstąpiła. Jej decyzja była głośna w ówczesnej Europie, a ufundowany przez nią klasztor szybko stał się ośrodkiem odnowy religijnej, promieniującym na kraje ościenne.

 

Św. Agnieszka prowadziła stałą korespondencję ze św. Klarą z Asyżu. Zrodziła się między nimi duchowa przyjaźń trwająca przez prawie 20 lat, mimo że obie święte nigdy nie spotkały się osobiście.

 

Agnieszce przypisywano dar proroctwa i umiejętność czytania w ludzkich sercach. Została beatyfikowana przez papieża Piusa IX w 1874 r., a kanonizowana przez Jana Pawła II w roku 1989. W ikonografii przedstawiana jest w habicie klariańskim lub jako ksieni w koronie na głowie, opiekująca się biednymi.


franciszkanie.pl