logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jan Paweł II
Maryjne Jana Pawła II
Wydawnictwo Salwator
 


Jest to pierwsze tego typu opracowanie w Polsce. Zebrane w antologii modlitwy były wypowiedziane czy napisane w czasie długiego i intensywnego pontyfikatu Jana Pawła II (1978-2005). Adresatem modlitw, a zarazem nicią przewodnią, jest Maryja. Już sam tytuł sugeruje, że chodzi wyłącznie o modlitwy kierowane do Matki Bożej. Niekiedy, dla ich właściwego zrozumienia, konieczne było przywołanie obszerniejszego tekstu...

 
Matko Miłosierdzia, ukaż dzieciom Serce Jezusa
 
Paray-Le-Monial (Francja), 5 października 1986
 
Na zakończenie tej Mszy św. odmówmy „Anioł Pański”. Wezwijmy Najświętszą Dziewicę Maryję, Tę, która odpowiedziała na Zwiastowanie Anielskie z pełną gotowością wiary.
 
Maryjo, Córko Izraela, Ty głosiłaś miłosierdzie ofiarowane ludziom przez troskliwą miłość Ojca z pokolenia na pokolenie.
Maryjo, Panno Święta, służebnico Pańska, Ty nosiłaś w swoim łonie drogocenny owoc Bożego miłosierdzia.
Maryjo, Ty, która zachowywałaś w swoim sercu słowa zbawienia, dajesz światu świadectwo absolutnej wierności Boga wobec Jego miłości.
 
Maryjo, Ty, która szłaś za swoim synem, Jezusem, aż do stóp krzyża, przez fiat Twego macierzyńskiego serca przyłączyłaś się bez reszty do ofiary odkupienia.
Maryjo, Matko miłosierdzia, ukaż swoim dzieciom Serce Jezusa, które widziałaś przebite, aby na zawsze było źródłem życia.
Maryjo, obecna pośród uczniów, Ty przybliżasz nam ożywczą miłość Twojego Syna zmartwychwstałego.
 
Maryjo,Matko czuła na zagrożenia i doświadczenia będące udziałem braci Twojego Syna,Ty nie przestajesz ich prowadzić po drodze zbawienia.
Maryjo, która na tym miejscu ukazałaś Małgorzacie Marii Serce Twego Syna, spraw, abyśmy naśladowali Twój przykład i w pokorze pozostawali wierni Jego miłości.

Rozważanie przed modlitwą „Anioł Pański”, oRpol. 7:1986 nr 10, s. 24.

Zobacz także
s. Judyta G.
Miłość do Matki Najświętszej w naszym życiu wyraża się w różnych formach, między innymi w Różańcu świętym. W tej modlitwie Maryjnej zalecanej przez Kościół, zawierają się główne prawdy wiary chrześcijańskiej. Ostatni papieże chętnie nazywa różaniec streszczeniem Ewangelii. Ojciec Święty Jan Paweł II do modlitwy tej obok, tajemnic radosnych, bolesnych i chwalebnych, dodaje następną część, nazywa ją TAJEMNICĄ ŚWIATŁA...
 
Wojciech Kosmowski
Msza Święta niedzielna i świąteczna wyróżniają się od liturgii dni powszednich w obrzędach wstępnych śpiewem Gloria („Chwała na wysokości Bogu”). Śpiewu tego nie wykonuje się tylko w Adwencie i Wielkim Poście. Liturgia Słowa niedziel i uroczystości składa się z trzech czytań, obejmuje także wyznanie wiary. W Modlitwie Eucharystycznej I, II i III na niedziele i niektóre święta i uroczystości jest przewidziane wspomnienie tajemnicy dnia. W obrzędach zakończenia można użyć uroczystego błogosławieństwa albo modlitwy nad ludem.
 
Cały świat, wszystko, co nas otacza, wyszło spod Bożej ręki. Bóg powołał wszystko – z nicości do istnienia. Stworzył, bo chciał, niczego nie musiał; jest zawsze całkowicie wolny w swoim chceniu i działaniu – kocha. Wszystko więc jest w jakiejś relacji ze swoim Stwórcą. W wymiarze zupełnie podstawowym jest to bycie podtrzymywanym w istnieniu. Im dany byt jest bardziej „skomplikowany”, tym ta relacja jest bardziej złożona: wielowymiarowa, wielowątkowa, bogatsza. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS