logo
Niedziela, 12 maja 2024 r.
imieniny:
Dominika, Imeldy, Pankracego, Nereusza, Achillesa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Natalia Ejtminowicz
Duchy światłości w życiu papieża
Droga
 


„Duchy światłości są stróżami człowieka na jego drodze do królestwa Bożego, uczestniczą w życiu Kościoła. Zasługują więc na szczególną cześć, zaufanie oraz wdzięczność za dobrą opiekę” – podkreślał papież Polak. Św. Jan Paweł II w trakcie swojego pontyfikatu wielokrotnie przybliżał prawdę o aniołach i ich roli w dziele zbawienia oraz zachęcał do modlitwy przez ich wstawiennictwo.
 
Duchowi przewodnicy
 
Jako stworzenia natury duchowej, aniołowie posiadają rozum i wolną wolę, są istotami osobowymi i nieśmiertelnymi. Jan Paweł II, wierny nauczaniu swoich poprzedników, wylicza następujące zadania, jakie pełnią aniołowie: adorują Boga, ujawniają Bożą Opatrzność, pośredniczą między Bogiem a ludźmi, są stróżami człowieka, zwiastują ludziom wolę Boga oraz uczestniczą w dziejach zbawienia ludzkości. Nawiązując do posługi adoracji Boga, papież mówił: „Zwróćmy uwagę, że aniołami nazywa Pismo Święte oraz Tradycja te czyste duchy, które w podstawowej próbie wolności wybrały Boga, Jego chwałę oraz Jego królestwo. Są one zjednoczone z Bogiem przez uświęcającą miłość, która płynie z jasnego i uszczęśliwiającego widzenia Trójcy Przenajświętszej”.
 
Towarzysze ludzi
 
Aniołowie są obecni od chwili stworzenia (por. Hi 38, 7, gdzie są nazwani „synami Bożymi”) i w ciągu całej historii zbawienia uczestniczą w wypełnieniu zamysłu Bożego. Podczas audiencji generalnej w 1986 roku św. Święty Jan Paweł II powiedział: „Uczestnicząc w życiu Trójcy poprzez światło, aniołowie są – wedle świadectwa Objawienia – powołani także do tego, aby w momentach określonych planem Bożej Opatrzności uczestniczyć w dziejach zbawienia ludzi (…). W to wierzy i tego naucza Kościół, w oparciu o Pismo Święte, z którego dowiadujemy się, iż zadaniem dobrych aniołów jest ochrona ludzi i troska o ich zbawienie”.
 
Aniołowie są stróżami człowieka na jego drodze do królestwa Bożego. Zasługują więc na szczególną cześć, zaufanie oraz wdzięczność za nieustanną opiekę.
 
Orszak Boga
 
Aniołowie objawiają również Bożą Opatrzność: „Wobec Boga – mówił Jan Paweł II – świat stworzeń duchowych jest z natury, tzn. z racji swojej duchowości o wiele bliższy, aniżeli świat stworzeń materialnych. Stanowi on jakby najbliższe »środowisko« Stwórcy. Pismo Święte daje dosyć wyraźne świadectwo tej bliskości aniołów wobec Boga. Mówiąc o nich, posługuje się takimi przenośniami, jak »tron« Boga, Jego »zastępy«, Jego »niebiosa«. Przez całe stulecia chrześcijaństwa poezja i sztuka czerpały z Pisma Świętego natchnienie, przedstawiając nam aniołów jako orszak Boga”.
 
Odwieczny wybór
 
Niektórzy chrześcijanie odrzucają wiarę w istnienie i realne działanie aniołów. Tymczasem Jan Paweł II podkreślał, iż „Bóg dopuścił wszystkie czyste duchy do odwiecznej komunii miłości, i to nawet w większym stopniu niż człowieka. Dobrzy aniołowie – za cel swojej egzystencji obrali Boga, pozostali – wybrali złudne poczucie samowystarczalności”. Wiara w anioły nie jest łatwa do przyjęcia. Warto jednak im zaufać i zawierzyć zarówno dobre, jak i trudne momenty w życiu.  
 
 
Natalia Ejtminowicz 
 
Zobacz także
Krzysztof Osuch SJ
Owszem, wciąż blisko nas jest nasz wielki Obrońca: Bóg Ojciec, nasz Stwórca. Bierze nas w obronę Jezus Chrystus oraz Duch Święty. W obronę bierze nas ktoś jeszcze: Matka. Matka wspaniała, można, potężna, łaskawa. Jej wielkie (i największe) imię brzmi: Święta Boża Rodzicielka, czyli Matka Boga – Matka Wcielonego Syna Bożego. 
 
Agnieszka Warecka

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijan na całym świecie – Krystyna Werner nie ma wątpliwości. Rozmowę na temat przeżywania Wielkiego Postu jako czasu przygotowania do obchodów Triduum Paschalnego mieszkanka Żukowa w powiecie włodawskim uzupełnia wspomnieniem pielęgnowanych przed laty zwyczajów i wierzeń. Bo dawna wieś, jak tłumaczy, stała na straży tradycji, a przywiązanie do Kościoła było owocem wiary zaszczepionej przez rodziców. „Wychowywałam w niej swoje dzieci, teraz przekazuję ją wnukom” – podkreśla ­pani Krystyna. I przechodzi do opowieści o tym, „jak to ongiś bywało”…

 
Aneta Kania

Pobieżna lektura ojców pustyni może sprawiać wrażenie, że nie mieli oni problemów zbliżonych do tych, które przeżywa na co dzień przeciętny chrześcijanin. Walki, które toczyli, a które opisują, wydają się nie z tego świata. Kiedy jednak wchodzimy głębiej w ich życie, okazuje się, że ich przeżycia są zbliżone do naszych, a demoniczne walki, które toczą z grzechami, opierają się na znanych nam grzechach głównych. Ewagriusz i Kasjan rozwinęli naukę o ośmiu grzechach, od których pochodzi nasza znajomość grzechów głównych. 

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS