logo
Czwartek, 16 maja 2024 r.
imieniny:
Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty, Szymona – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Artur Wenner SJ
Gleba ludzkiego serca
Posłaniec
 
fot. Nikola Jovanovic | Unsplash (cc)


Nierzadko myślimy, że nasze upadki to efekt zapracowania, zbyt małych starań albo fatalnego układu rodzinnego. Łatwiej dostrzec źdźbło w oku brata niż belkę we własnym. A Jezus pyta każdego z nas: Jaką glebą jesteś? Jakie jest twoje serce?

 

Przypowieść o siewcy to przypowieść o nas, o naszych trudnościach z głębszym przeżywaniem wiary. Nierzadko myślimy, że nasze upadki to efekt zapracowania, zbyt małych starań albo fatalnego układu rodzinnego. Łatwiej dostrzec źdźbło w oku brata niż belkę we własnym. A Jezus pyta każdego z nas: Jaką glebą jesteś? Jakie jest twoje serce?

 

Gleba ubita nie musi być złej jakości, ale ze względu na zewnętrzną skorupę nie wpuszcza ziarna do środka. To symbol ludzkiej powierzchowności, życia w pośpiechu, bez refleksji, bez zatrzymania się, aby głębiej smakować wartość życia. To obraz życia, w którym trudno o skupienie, a w miejsce jednych wrażeń natychmiast pojawiają się następne. Czy moje życie nie stało się puste, pozbawione głębszych dążeń i myśli?

 

Gleba skalista także nie gwarantuje wydania dobrych plonów. Wskazuje ona na człowieka niestałego, któremu brak wytrwałości i konsekwencji. Może oznaczać postawę zachłanności emocjonalnej, chęci skosztowania wszystkiego, ale tylko trochę. Pojawia się trudność z głębszym zaangażowaniem, bo to wymaga ofiarności i rezygnacji z wielu innych możliwości. Czy nie mamy tutaj obrazu współczesnego człowieka, który lęka się zobowiązań i unika trwałych więzi? Czy potrafię być konsekwentny i wytrwały?

 

Gleba ciernista może być dobrej jakości, ale obecność cierni czyni ją mało owocną. Przedstawia osoby zablokowane w swym rozwoju przez emocje. Mogą to być rozmaite lęki, obawy o to, aby nie być zranionym, lub niepokoje o przyszłość. Albo też żądze, namiętności czy przywiązania, ten rodzaj dążeń, które zniewalają człowieka, a gdy się im podda, prowadzą go w najlepszym razie do wegetacji. Człowiek chwyta namiastki, a rezygnuje z głębokich pragnień. Jakie są moje zniewolenia?

 

Prośmy Pana, aby pomógł nam w przygotowaniu dobrej gleby pod ziarno Jego słowa.

 

Artur Wenner SJ
Posłaniec Serca Jezusowego 7/2011

 
Zobacz także
ks. Bogdan Poniży
W mowie Eucharystycznej zapisanej przez św. Jana (J 6, 22-59) chlebem życia, chlebem, który zstąpił z nieba, Chrystus nazywa samego siebie. I nakazuje nam troszczyć się nie o ten chleb, który ginie, ale o ten, który trwa na wieki (w. 27). To On daje życie światu (w. 33). „Kto do mnie przychodzi, nie będzie łaknął” (w. 35). Jednak w odróżnieniu od manny, o której Chrystus mówi: „Ojcowie wasi jedli na pustyni mannę i pomarli” (…), Jezus jest chlebem żywym. (…) Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki” (w. 49.51).
 
s. Małgorzata Korniluk FMM
Trudno jest Kościołowi wytłumaczyć się z misji głoszenia Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego. Współczesny człowiek wolałby raczej umieścić Kościół obok innych religii na półeczce w wielkim supermarkecie świata. Co więcej, najlepiej, żeby chrześcijaństwo było kompatybilne z innymi religiami i filozofiami. Tymczasem misja Kościoła zupełnie nie spełnia tych oczekiwań...
 
Irena Świerdzewska
Czym są dyspensy? – Mówiąc językiem prawa kanonicznego, dyspensa jest rozluźnieniem prawa czysto kościelnego w poszczególnym przypadku. Stanowi akt stosowania prawa, a więc akt administracyjny, który dla danej osoby lub osób tworzy wyjątek. Nie zmienia prawa, ale modyfikuje sytuację adresata dyspensy. Wyjątek dla niego stworzony pozwala, aby, nie naruszając prawa, przestał być podporządkowany niektórym konkretnym skutkom kościelnej regulacji – wyjaśnia ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier, wykładowca prawa na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Jagiellońskim. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS