logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
s. Patrycja Garbacka SDS
Kary dla duchownych
materiał własny
 


Kary dla duchownych

Co Kościół mówi o karach dla duchownych i świeckich za przestępstwa schizmy, herezji i apostazji?

Apostazja, herezja i schizma należą do przestępstw przeciwko religii i jedności Kościoła. Kościelny prawodawca w kan. 1364 Kodeksu Prawa Kanonicznego /KPK/  przewiduje za te przestępstwa karę ekskomuniki wiążącej mocą samego prawa (latae sententiae). Również z mocy prawa następuje usunięcie z urzędu kościelnego.

Duchowni ponadto mogą być ukarani:
1. zakazem lub nakazem przebywania na określonym miejscu lub terytorium;
2. pozbawieniem władzy, urzędu, zadania, prawa, przywileju, uprawnienia, łaski, tytułu, odznaczenia;
3. zakazem korzystania z tego, co wyliczono w n. 2, lub zakazem korzystania z tego w określonym miejscu lub poza określonym miejscem.

W wypadku długotrwałego uporu lub wielkiego zgorszenia możliwe jest dołączenie także innych kar, łącznie z wydaleniem ze stanu duchownego.

s. Patrycja Garbacka SDS

 
Zobacz także
Fr. Justin
Czy papież Jan Paweł II może coś zrobić z rozwodami, gdyż takich ludzi rozwiedzionych jest dużo w Ameryce? Niektórzy z nich są dobrzy i pobożni. Nadal chodzą do Kościoła, chociaż nie mogą wziąć drugiego ślubu kościelnego.
 
ks. Ryszard Ziomek, Bogdan Nowak
W naszym kraju, a także w innych krajach Europy jest coraz więcej rozwodów. To postępujące zjawisko liberalizacji życia małżeńskiego i rodzinnego stało się bolesnym znakiem naszej cywilizacji. Coraz więcej kobiet i mężczyzn mieszka ze sobą nie tylko bez sakramentalnego związku, lecz także bez kontraktu cywilnego. W tych niesakramentalnych związkach rodzą się dzieci, których byt i katolickie wychowanie jest zagrożone, bo ich rodziców nie wiąże moc sakramentu...
 
Szymon Hiżycki OSB

Dla św. Jana grzech/bezprawie to każde wydarzenie, czyn, myśl, pragnienie, które w ostatecznym rozrachunku uniemożliwiają spotkanie z Bogiem. Często wierni pytają, czy coś już jest grzechem, czy jeszcze nie. To jakby zastanawiać się, jak cienki może lód, żeby jeszcze pode mną wytrzymał. Po co w ogóle na niego wchodzić? Prawidłowe pytanie brzmi: czy jest to nam do zbawienia potrzebne? Jeśli nie jest, to znaczy, że szkoda na to czasu. Natomiast jeżeli przyda się do zbawienia, pomoże w drodze do Pana Boga, to jak najbardziej uczynienie tego jest wskazane.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS