logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Sabina Miodońska
Polskie Kalwarie
Droga
 
fot. Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland, Kalwaria Zebrzydowska / Sanctuary in Kalwaria Zebrzydowska (UNESCO) | Flicker CC BY-ND 2.0


Kalwaria Zebrzydowska, Pacławska, Wambierzycka – to tylko niektóre polskie Golgoty. Corocznie pielgrzymują do nich tysiące wiernych. W Wielkim Poście wybierzcie się do jednej z nich, by przeżywać mękę i śmierć Pana Jezusa.


Wzgórze, na którym Pan Jezus został ukrzyżowany i poniósł męczeńską śmierć, nazywamy Golgotą lub Kalwarią. Od tego drugiego określenia zaczerpnięto nazwę sanktuariów, w których wierni rozpamiętują Mękę Pańską. Zwyczaj tworzenia Kalwarii sięga średniowiecza. Do Polski przywędrował na początku XVII w. Pierwsza była Kalwaria Zebrzydowska. Dziś w Polsce istnieje kilkadziesiąt kalwarii. Oto te najbardziej znane.

 

Kalwaria Zebrzydowska

 

Ta najstarsza w Polsce Kalwaria, znajduje się koło Wadowic. Powstanie swoje zawdzięcza wojewodzie krakowskiemu Mikołajowi Zebrzydowskiemu. Przeczytał on książkę opisującą Jerozolimę za czasów Chrystusa. W książce tej były wyliczone miejsca uświęcone męką Jezusa oraz podane odległości miedzy nimi. Zebrzydowski dopatrzył się w swych dobrach znacznego podobieństwa terenu do położenia Jerozolimy: Góra Żarek przypominała wzgórze Golgoty, rzeczka Skawinka – jerozolimski potok Cedron, a Góra Lanckorońska – Górę Oliwną. Nie wszystko dało się odtworzyć dokładnie tak jak w Jerozolimie. Odległości były zwykle dłuższe, ale Zebrzydowski wychodził z założenia, że „za jeden krok Chrystusa powinniśmy zrobić dziesięć”. Do opieki nad „dróżkami” w roku 1600 sprowadzono Ojców Bernardynów. Od końca XVII wieku odbywają się tu znane w całej Polsce misteria Męki Pańskiej.

 

Kalwaria Pacławska

 

Na Podkarpaciu, 25 kilometrów od Przemyśla, leży Kalwaria Pacławska. Z powstaniem Kalwarii wiąże się legenda: Andrzej Maksymilian Fredro podczas polowania zapuścił się w głąb lasu w pogoni za jeleniem i w miejscu, gdzie dziś stoi kościół, miał ujrzeć między rogami tegoż jelenia jaśniejący krzyż. To wydarzenie skłoniło go do zbudowania na tym miejscu kościoła, klasztoru i założenia Kalwarii, na wzór jerozolimskiej drogi krzyżowej. W pierwszym okresie realizacji projektu wybudowano drewniany kościół i klasztor. W roku 1668 przybyli do Kalwarii Franciszkanie i posługują w tym miejscu do dnia dzisiejszego. Wzniesiono tu ponad 40 kapliczek.

 

Kalwaria w Wejherowie (miedzy Gdynią a Władysławowem) – tzw. Kaszubska Jerozolima, fundacja wojewody malborskiego Jakuba Wejhera z lat 1651–1678. Miejscem tym opiekują się Ojcowie Reformaci.

 

Góra Kalwaria – założona w 1666 roku, wokół której lokowało się miasto na osi krzyża z 35 kaplicami.

 

Kalwaria na Górze św. Anny – fundacja Jerzego Adama Gaszyny (30 kalwaryjskich kaplic) w latach 1700–1709. Opiekę nad tym miejscem sprawują Ojcowie z zakonu Franciszkanów i oni z wiernymi odprawiają tu „dróżki” już od 1764 r.

 

Kalwaria w Krzeszowie – rozbudowę tej Kalwarii zakończono w 1738 r. Składa się w sumie z 33 Stacji – kapliczek rozmieszczonych na terenie klasztoru i wokół wsi Krzeszów. Na terenie klasztoru znajdują się kaplice XXIII–XXXIII. Pozostałe ulokowane są poza murami klasztornymi. Kalwaria Krzeszowska jest wyjątkowa, bo usytuowana na płaskim terenie. Rzeźby (prawie trzymetrowej wysokości) wykonano z piaskowca.

 

Kalwaria w Pakości (12 km od Inowrocławia) – fundacja Michała Działyńskiego powstała w latach 1628–1654. Miejscem tym opiekują się Franciszkanie Reformaci.

 

Kalwaria Wielewska 

 

Leży na Pojezierzu Kaszubskim. Projekt budowy Kalwarii w tym miejscu zrodził się już w okresie zaborów, w czasach I wojny światowej. Inicjatorem budowy był ks. Józef Szydzik, który poniósł śmierć męczeńską z rąk Niemców w czasie II wojny światowej. Prace nad Kalwarią ukończono już w wolnej Polsce, po 1918 r.

 

Kalwaria Tokarska 

 

Oddalona od Krakowa o 50 km, zbudowana jest na zboczu Góry Urbaniej. Jej obiekty są wkomponowane w naturalny górzysty i lesisty krajobraz. Budowę rozpoczęto w latach 70. XX wieku. Twórcą wszystkich kapliczek i rzeźb jest miejscowy artysta ludowy Józef Wrona.

 

Golgota w Licheniu

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski

 

Pierwszą Golgotę wybudowano tu w 1975 r. Był to usypany trzymetrowej wysokości kopiec ziemi, na którym umieszczono wysoki dębowy krzyż, a pod nim figury Matki Bożej i św. Jana. W niedługim czasie Golgota została zniszczona. Postanowiono więc zbudować Golgotę z kamienia i betonu. Znajdują się tu groty, m.in.: Ogrójec, Biczowania, Zdrady, Sądu, Nawrócenia Marii Magdaleny, Zaparcia się św. Piotra. Jest też Grób Matki Bożej i Grota Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Golgota od ziemi do szczytu krzyża ma 28 metrów wysokości.

 

Golgota w Kałkowie-Godowie 
Sanktuarium Matki Bożej Świętokrzyskiej Bolesnej Królowej Polski

 

Golgota w tym sanktuarium wzniesiona została przy końcu lat 80. i na początku lat 90. XX wieku i jest ona pomyślana jako 12 stacja oryginalnej Drogi Krzyżowej zbudowanej w tym sanktuarium. Golgota to monumentalny budynek wykonany z kamienia i betonu z ponad 30 kaplicami wewnątrz. Ma 33 metry wysokości, a na jej szczycie jest 15 metrowy dębowy krzyż. Na frontonie zachodniej ściany Golgoty widnieje 25 białych orłów, które stanowiły godło Polski w różnych okresach jej historii. Są tu m.in. kaplice-oratoria: Powstania Warszawskiego, Ks. Jerzego Popiełuszki, Maksymiliana Kolbe i okropności Oświęcimia, Katyńska, Kopalni Wujek i Kopalni Jastrzębie.

 

Droga Krzyżowa na Jasnej Górze na wałach w Częstochowie

Drogę tę wybudowano w latach 1900–1913. Monumentalne cokoły z potężnych głazów i polerowanego granitu zaprojektował Stefan Szyller. Postacie odlane z brązu są dziełem rzeźbiarza Piusa Welońskiego.

 

Kalwaria w Wambierzycach na Dolnym Śląsku

Budowę Kalwarii rozpoczęto w 1679 roku, inicjatywa budowy Kalwarii wyszła od Daniela Paschazjusza von Osterberga. Kalwarię modyfikowano i rozbudowywano w różnym czasie. Dziś liczy 80 kaplic.

 

Kalwaria Warmińska – Głotowo

Wąwóz pod Kalwarię wykopano ręcznie. W pracach wzięło udział ponad 70 tysięcy ludzi. Podczas budowy starano się, aby ukształtowanie terenu i odległości między poszczególnymi stacjami stanowiły wierną kopię jerozolimskiej Drogi Krzyżowej.

 

* * *

 

Stacje Drogi Krzyżowej wykute w kamieniu, wyrzeźbione w drewnie czy namalowane – w swym przekazie nie są tylko plastycznym odtworzeniem ostatnich dni Jezusa Chrystusa na ziemi. Stanowią przede wszystkim miejsce medytacji i uzmysłowienia sobie, czym jest wiara, bezinteresowna miłość, cierpienie i śmierć. Każda Droga Krzyżowa jest wskazaniem, byśmy nie zapominali w sposób godny uczcić męki i śmierci Pana Jezusa i Jego poświęcenia. Byśmy zawsze mieli nadzieję na przebłaganie Boga za błędy i uchybienia, których dopuszczamy się w naszym życiu.

 

Sabina Miodońska
Nasza Droga 4/2012

 
Zobacz także
o. Marek Machudera OFMCap.
Od lat obok adwentu kościelnego (liturgicznego) mamy tzw. miejski (handlowy). Wywodzi się on z fenomenu towarzyszącego adwentowi, z jarmarku przedświątecznego. Wraz z laicyzacją społeczeństwa adwent hadlowy usamodzielnił się i prowadzi swe "własne życie". I tak to posiadają oba adwenty swe niezależne kalendarze, reguły i cele. Wspólna jest im dekoracja świąteczna...
 
ks. Piotr Głowacki
Człowiek mocny Bogiem – patrzący głębiej i dalej. Mający pełną świadomość tego, kim jest, jaka jest jego właściwa godność, jakie powołanie i ostateczne przeznaczenie. Oto człowiek, który nie lękał się otworzyć na oścież Chrystusowi drzwi swojego serca. W Janie Pawle II przez prostotę, doświadczało się głębi ducha...
 
Giuliano Raffo SJ

Tomy Nauczania papieskiego w ciągu 26 lat pontyfikatu - gromadzące przesłania, przemówienia, homilie, katechezy - oraz inne publikacje Jana Pawła II zajmują sporo miejsca na bibliotecznych półkach. Do bogatej spuścizny literackiej Ojca Świętego należą też katechezy o psalmach jutrzni. Małe objętościowo, ale bogate duchowością, są zapisem katechez papieskich wygłoszonych podczas środowych audiencji generalnych. Jako komentarz do psalmów modlitwy porannej Kościoła, dają bodźce do refleksji dla księży, zakonników, zakonnic i świeckich.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS