logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Sakramenty ustanowione przez Chrystusa
materiał własny
 


Sakramenty ustanowione przez Chrystusa

Ustanowienie niektórych sakramentów przez Chrystusa jest nam znane w szczegółach, np. chrztu, pokuty i Eucharystii. W przypadku małżeństwa, namaszczenia chorych, bierzmowania i kapłaństwa Nowy Testament nie notuje żadnych bezpośrednich słów ustanowienia ich przez Chrystusa. Skąd się zatem wzięła liczba siedmiu sakramentów?

Chrystus jest pierwotnym Sakramentem ( słowo "sakrament" znaczy tyle, co "rzecz święta", "tajemnica"), z którego wywodzą się wszystkie inne. Kościół jest świadom tego, że jest tylko sługą Chrystusa i szafarzem Bożych tajemnic (por. 1 Kor 4, 1). Stąd nie jest w mocy Kościoła ustanawiać sakramenty.

Pochodzą one z ustanowienia Chrystusa, jedynego Pośrednika między Bogiem a ludźmi. Oczywiście, nie należy sądzić, że w każdym przypadku ustanowienie wyrażało się szczególnym słowem lub aktem. Wszystkie sakramenty odpowiadają woli Chrystusa i ze swej istoty oparte są na całości Jego zbawczego dzieła. Toteż jest rzeczą zrozumiałą, że Chrystus nie ustalił z góry w każdym szczególe rytu sprawowania sakramentów. Kościół nie może zmienić istoty sakramentów, może jednak i musi kształtować ich postać liturgiczną odpowiednio do mentalności ludzi.

Od niepamiętnych czasów było w życiu Kościoła siedem sakramentów. Zgodne są też w tej mierze z Kościołem katolickim Kościoły prawosławne Wschodu. Jednakże wyraźne wyliczenie siedmiu sakramentów i naukę o siedmiu sakramentów znajdujemy dopiero w 12. stuleciu. Odtąd wyraźnie sformułowaną naukę Kościoła stanowi, że "w Kościele Chrystusowym jest siedem przez Jezusa Chrystusa ustanowionych sakramentów: chrzest, bierzmowanie, Eucharystia, pokuta, namaszczenie chorych, kapłaństwo i małżeństwo".

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Czytając Dzieje Apostolskie, natknęłam się na wyrażenie " łamanie chleba " (Dz 2, 42, 46). Czy wyraża ono zwykłą ucztę, którą chrześcijanie w Troadzie chcieli pożegnać św. Pawła czy też ucztę Eucharystii?
 
Fr. Justin
Spotykamy nierzadko w naszych parafiach ochrzczonych, którzy - jak można sądzić - są ludźmi niewierzącymi. Czy można udzielać sakramentu (np. przy zawieraniu małżeństwa) ludziom niewierzącym?
 
ks. Edward Staniek
Wielu współczesnych ludzi usiłuje twierdzić, że wiara to prywatna sprawa, to rzeczywistość, którą można zamknąć na dnie swego serca i nie należy jej na zewnątrz ujawniać. Najczęściej pogląd ten zawarty jest w stwierdzeniu: „Należę do ludzi wierzących, lecz nie praktykujących”. Zwolennicy tego sposobu myślenia nie zdają sobie sprawy z tego, że pośrednio przyznają się do braku chrześcijańskiej wiary. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS