logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Szafarz sakramentu bierzmowania
materiał własny
 


Szafarz sakramentu bierzmowania

Z Dziejów Apostolskich wynika, że bierzmowanie było zastrzeżone dla apostołów. Czy zwykły kapłan może udzielić tego sakramentu?

Zwyczajnym szafarzem bierzmowania jest z pierwotnego powołania biskup, następca apostołów. To, że bierzmuje biskup sprawujący pełnię urzędu w Kościele wyraża także ściślejsze związanie bierzmowanego z Kościołem oraz odpowiedzialność, którą jako świadek Chrystusowy przyjmuje w Kościele i za Kościół. Jeżeli biskup ze względu na rozległość diecezji nie może wystarczająco często przybywać do poszczególnych parafii, bierzmować może z jego upoważnienia kapłan, z reguły jeden z jego najbliższych współpracowników, dzilący odpowiedzialność za diecezję i Kościół powszechny. Nadzwyczajnymi szafarzami mogą być: 1.administrator apostolski, wikariusz kapitulny ( na swoich terytoriach) w czasie pełnienia urzędu, 2. kapłan udzielający chrztu dziecku w wieku uczęszczania na katechezę lub dorosłemu, albo kapłan przyjmujący ochrzczonego do pełnej jedności z Kościołem, 3. w niebezpieczeństwie śmierci proboszcz i wikariusze parafialni, w razie ich nieobecności wikariusz współpracownik, a nawet inny kapłan. Szafarz nadzwyczajny powinien w homilii zaznaczyć, że właściwym szafarzem bierzmowania jest biskup, i podać powody uzyskania tej władzy.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Amelia Pasternak
Jakie znaczenie mają odpusty, dlaczego Kościół z nich nie zrezygnował skoro były powodem skandalu, jakim była schizma zachodnia?
 
Amelia Pasternak
Czy dopuszczalne jest wprowadzanie powszechnego udzielania Komunii świętej na stojąco? Jako powód podaje się , że w czasie Komunii tworzy się bałagan a moim zdaniem ksiądz chce być kuzynem szatana...
 
ks. Grzegorz Strządała
Św. Teresa od Dzieciątka Jezus określa modlitwę jako wznie­sienie serca, proste spojrzenie ku Niebu, okrzyk wdzięczności i miłości zarówno w cierpieniu, jak i radości. Definiując modlit­wę bardzo często określamy ją jako dialog, spotkanie z Bogiem. Przez modlitwę człowiek dąży do doświadczenia Bożej obecno­ści. Jest więc działaniem Boga i człowieka.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS