logo
Wtorek, 14 maja 2024 r.
imieniny:
Bonifacego, Julity, Macieja – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Znamiona Kościoła
materiał własny
 


Znamiona Kościoła

Gdzie i jak rozpoznać można w sytuacjach spornych, gdzie jest prawdziwy Kościół, gdzie urzeczywistnia się prawdziwie lud Boży, Ciało Chrystusa, Świątynia Ducha Świętego? Jakie są znaki rozpoznawcze prawdziwego Kościoła?

Na to pytanie odpowiada symbol apostolski: "Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół". Te cztery istotne cechy pozwalają rozpoznać Kościół prawdziwy. Oczywiście, nie można z ich pomocą zademonstrować po prostu chrześcijanom niekatolikom prawdziwego Kościoła. Wyznanie wiary w Kościół zakłada uprzednie spotkanie i nawrócenie.

Jedność i jedyność Kościoła jest konsekwencją wyznania wiary w jednego Boga, w jednego Pośrednika - Jezusa Chrystusa, w jednego i wszystko przenikającego Ducha. Wszelkie rozłamy w wierze są sprzeczne z wolą Bożą, są zgorszeniem i grzechem. Zaciemniają obraz Kościoła, pozbawiają świat zleconej Kościołowi służby jedności, pojednania, pokoju. Nie wolno nam więc pogodzić się z rozdarciem chrześcijaństwa na rozmaite wyznania.

Kościół jest święty, bo jest z Boga i dla Boga. Jest święty, bo Bóg jest święty i dotrzymuje mu wierności, nie wydaje go mocom śmierci i przemijalności tego świata. Kościół jest święty, bo jest z nim związany Jezus Chrystus, bo dane są mu dary zbawienia i powierzone ich przekazywanie: prawda wiary, sakramenty nowego życia, posługi i urzędy.

Kościół jest wreszcie powszechny, "katolicki", uniwersalny, ponieważ jest posłany na cały świat z całą prawdziwą i autentyczną wiarą. "Kościół jest powszechny" znaczy więc: Kościół głosi całą wiarę i całe zbawienie całemu człowiekowi i całej ludzkości; są w nim wszystkie prawdy zbawienia i wszystkie środki zbawienia.

Kościół jest apostolski, bo żywa i owocna jest w nim wiara apostołów. Sobór Watykański II ujmuje zwięźle naukę Pisma i tradycji w słowach: "Biskupi z ustanowienia Bożego stali się następcami apostołów, jako pasterze Kościoła" (Konst. dogm. o Kościele, nr 20). W biskupach zatem trwa w Kościele posłannictwo udzielone apostołom, a nawet obecność samego Chrystusa.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
s. Urszula Kwaśniewska SP
Dobrze jest nam, gdy czujemy się szczęśliwi, jesteśmy radośni, gdy wszystko nam wychodzi, cały świat widzimy wówczas przez różowe okulary. Gdyby jednak taki stan trwał nieustannie, gdyby nie było żadnych trudności do pokonania - nie rozwinęlibyśmy się. Złoto hartuje się w ogniu, a ludziom Pan daje "błogosławione" kryzysy, aby ich zahartować i umocnić w wierze. Dobrze się o tym pisze, ale trudniej to przeżywać...
 
s. Urszula Kwaśniewska SP
Cóż zrobić z dziećmi w czasie wakacji? To pytanie spędza sen z powiek wielu rodzicom. W ciągu roku oprócz lekcji w szkole są przewidziane różne zajęcia pozalekcyjne, jak tańce, nauka języków obcych, albo gry na instrumencie wymieniać można w nieskończoność. A tu nagle pojawia się sporo wolnego czasu i zostajemy z dziećmi sam na sam. To prawdziwe wyzwanie, jeśli na co dzień w wychowaniu wspomagają nas wychowawcy, opiekunowie, czy dziadkowie...
 
Anna Bierska
Benedykt XVI zyskał przydomek "papież pokoju", ponieważ potrafił za pomocą znakomitej dyplomacji, pomimo niekorzystnego obrotu spraw dla Stolicy Apostolskiej, nadać polityce Watykanu nowe kierunki, załagodzić niesnaski oraz odczytać nowe znaki czasu. Papież wykazał się dalekowzrocznością oraz realizmem...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS