logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ks. Stanisław Ormanty TChr
Żywe bowiem jest słowo Boże, skuteczne… Komentarze do czytań biblijnych na rok B
Wydawnictwo Hlondianum
 


Kolejny tom komentarzy do czytań mszalnych, tym razem na rok „B”, a w nim: Obszerne komentarze do I i II czytania oraz do Ewangelii na każdą niedzielę I uroczystość roku liturgicznego B: część I (1016 stron) – Adwent, Narodzenie Pańskie, Wielki Post, Triduum Paschalne i Wielkanoc, uroczystości i niektóre święta; część II (776 stron) – okres w ciągu roku.
 
 

Wydawca: Hlondianum
Rok wydania: 2018
2 tomy
Format: 165x235
Stron: 1792
Rodzaj okładki: Miękka

 
  
    

 
Kolejny tom komentarzy do czytań mszalnych, tym razem na rok „B”, a w nim: Obszerne komentarze do I i II czytania oraz do Ewangelii na każdą niedzielę I uroczystość roku liturgicznego B: część I (1016 stron) – Adwent, Narodzenie Pańskie, Wielki Post, Triduum Paschalne i Wielkanoc, uroczystości i niektóre święta; część II (776 stron) – okres w ciągu roku.
Uwzględniono nowe czytania według II polskiego wydania lekcjonarza mszalnego (2015).
 
Skarbnica wiedzy dla przygotowujących homilie, moderatorów grup biblijnych i modlitewnych, katechetów i wszystkich zainteresowanych pismem Świętym.
 
Czytelnik znajdzie tu wyjaśnienie wielu oryginalnych pojęć i kontekstów, poznasz zwyczaje, zasady i prawa, według których żyli ludzie przywoływani na kartach Biblii.
 
Książka stanowi trzecią część komentarzy do czytań biblijnych po wydanych wcześniej przez tego autora „Komentarzach” na rok liturgiczny A (2007) i „Komentarzach” na rok liturgiczny C (2013), w ten sposób czytelnik otrzymuje komplet komentarzy na każdy rok liturgiczny. Podobnie jak wcześniejsze części obecnie wydany tom na rok B zawiera komentarze do I i II czytania mszalnego, niekiedy do psalmu responsoryjnego oraz do Ewangelii na każdą niedzielę, uroczystość i niektóre święta całego roku liturgicznego. W tym obecnym opracowaniu uwzględniono nowe czytania według drugiego polskiego wydania lekcjonarza mszalnego (2015). Dodano również indeks komentowanych fragmentów biblijnych, a tekst złożono dużą, wyraźną czcionką.
 
„Komentarze” na rok B zawierają ten sam układ tekstów jak poprzednie tomy, zgodny z chronologią poszczególnych okresów roku liturgicznego, ale są znacznie obszerniejsze, dlatego pomieszczono je w dwóch częściach. Część I obejmuje: Adwent, Narodzenie Pańskie, wielki Post, Triduum Paschalne i Wielkanoc, uroczystości i niektóre święta (łącznie 1016 ss.), zaś część II obejmuje okres per annum – w ciągu roku (łącznie 776 ss.).
 
Autor „Komentarzy” jest biblistą, wykładowcą biblistyki, z wielką pasją dzieli się swoją wiedzą. Jednak w swych przemyśleniach nie poprzestaje na zwyklej egzegezie biblijnej perykop mszalnych, ale często wnika głębiej w ich sens teologiczny, nawet buduje na nich swego rodzaju sugestie homiletyczne, pastoralne, co stanowi o wyjątkowości tej pozycji wydawniczej. Wymagający czytelnik znajdzie tu więc wyjaśnienie wielu oryginalnych pojęć i kontekstów, które czasem umykają w przekładach biblijnych, pozna zwyczaje, zasady i prawa, według których żyli ludzie przywoływani na kartach Biblii. Dzięki temu biblijne postacie i zdarzenia stają się czytelnikowi bliższe, a przedstawiana i przeżywana w liturgii ekonomia zbawcza ciągle w wierzących jest aktualizowana. Stąd kolejny tom „Komentarzy” ks. Stanisława Ormantego może stanowić doskonałą inspirację nie tylko dla duszpasterzy przygotowujących homilie, ale także stanowi obszerne źródło materiałów dla moderatorów grup biblijnych i modlitewnych, katechetów i wszystkich, którzy interesują się światem Biblii.
 
Warto też odnotować, że wszystkie tomy „Komentarzy” spotkały się z uznaniem i dobrym odbiorem autorytetów wśród polskich biblistów, podkreślających niezwykły wysiłek i wielką intelektualną pracę autora. Praca ks. Stanisława Ormantego ukazuje jedność planu Bożego objawionego i przybliżanego przez czytania mszalne zaczerpnięte ze Starego Testamentu, a wypełniającego się w Nowym Przymierzu. Tak autor objaśnia poszczególne perykopy w świetle lektury kanonicznej, uwypuklającej jedność Starego i Nowego Testamentu oraz nieprzemijającą żywotność i aktualność ksiąg świętych stanowiących normę wiary i pobożności chrześcijańskiej.
 
Zobacz także
ks. Krzysztof Wons SDS
Dosyć często na stronicach Ewangelii spotykamy Jezusa, który nie kryje swoich uczuć: wzrusza się głęboko, płacze nad grobem Łazarza, raduje się w Duchu, wyznaje gorące pragnienie, smuci się śmiertelnie i odczuwa trwogę, jest tak udręczony, że aż poci się krwią. Bliskość człowieka, którego głos i ciało drżą ze wzruszenia, zawsze nas peszy. Czujemy się niezręcznie. Zaskoczeni, nie wiemy, jak się zachować. A co powiedzieć, gdy wzrusza się i szlocha sam Bóg-Człowiek?...
 
ks. Krzysztof Wons SDS
O istnieniu pewnego porządku w społeczności anielskiej mówi się od czasów najdawniejszych, sięgających początków wielkich religii: Mezopotamii, Egiptu i Indii. Nie inaczej ma się rzecz w najstarszych księgach Pisma Świętego, gdzie pojawia się wzmianka o zastępach adorujących Boga i wykonujących ściśle określone funkcje w świecie stworzonym, tak w perspektywie kosmicznej, jak i ludzkiej...
 
Dariusz Kowalczyk SJ
Ludzie przyzwyczaili się mówić o „święcie zmarłych”, kiedy mają na myśli pierwsze dwa dni listopada. Przyznam, że ten skrót językowy nie razi mnie tak bardzo, choć oczywiście warto przypominać, iż w liturgii Kościoła nie ma żadnego kultu śmierci. Obchodzimy 1 listopada uroczystość Wszystkich Świętych, a 2 listopada wspominamy wszystkich wiernych zmarłych, którzy jednak – jak wierzymy – żyją w innej rzeczywistości. Formowanie się tych dni w liturgii Kościoła to długa historia. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS