logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
s. Agnieszka Koteja
Obietnica. Rekolekcje wielkopostne z Adamem - Albertem
Wydawnictwo eSPe
 


Poruszające. Piękne. Prawdziwe. Takie powinny być rekolekcje. I takie właśnie są teksty siostry Agnieszki Kotei, albertynki, powstałe z myślą o nauczaniu wielkopostnym. Odkrywają to, co nieznane. Otwierają na piękno. Odsłaniają rzeczy prawdziwie ważne. Pomagają dobrze przeżyć czas przygotowania na Zmartwychwstanie. Inspirowane życiem, myślami i twórczością Adama Chmielowskiego – brata Alberta, pokazują drogę do Pana, trudną, ale i pełną zachwytów. Są medytacją nad dojrzewaniem do powołania, życiem w łasce, „grobami codzienności” i nadzieją dotarcia do ziemi obiecanej.  
  
wydawnictwo: eSPe
rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-8201-008-4 
format: 140x200 
liczba stron: 112
oprawa: miękka
  

 

wielki piątek
 
Oddać serce krzyżowi nie oznacza zatem masochizmu, szukania perwersyjnej rozkoszy w cierpieniu. Nie. Oznacza decyzję przyjmowania cierpienia – tego, które przychodzi. Jest to decyzja, wybór woli – jak pisze – „na zimno”.
 
A jakie jest uzasadnienie tej decyzji? „Miłość krzyża opiera się na chęci podobieństwa z Chrystusem”. To jest motywacja! Chęć podobieństwa z Chrystusem. I ciąg dalszy: „...na zgadzaniu się z wolą Jego”. I znów zapytajmy: co to jest zgadzanie się z wolą Jego, z wolą Bożą? Nie to, że gdy piorun strzeli mi w komputer i zje twardy dysk, to powiem: bądź wola Twoja. Chodzi o to, że brat Albert, który rozczytywał się w Janie od Krzyża, właśnie tak definiował miłość.
 
Miłość znaczy: chcieć tego, czego Ukochany chce, nie chcieć tego, czego Ukochany nie chce. W tym sensie zgadzać się z wolą Jego, czyli chcieć tego samego, co On, znaczy po prostu: kocham. Chcę tego co On, bo naprawdę kocham. A troszkę dalej brat Albert pisze (w jego notatkach są czasem takie urywane zdania, czasem nawet pojedyncze słowa): „Zdaje się, że zawsze (?) każde cierpienie. Diamenty. Choćby tylko to, że się naśladuje Chrystusa. Moja duszo, trzeba cierpieć! Uncja krzyża warta 10 funtów modlitwy”.

1 2  następna
Zobacz także
Anna Błasiak

Zarówno nagrody, jaki i kary stanowiące konsekwencję niewłaściwego postępowania, odgrywają istotną rolę w kształtowaniu charakteru młodego człowieka. Nie istnieje złoty środek, recepta na ich stosowanie w wychowaniu, każde bowiem dziecko jest niepowtarzalne i wymaga indywidualnego traktowania. Współcześnie dyskutuje się nad zasadnością stosowania kar w wychowaniu. Rodzi się wówczas pytanie o skuteczność wychowania.

 
Ks. Andrzej Orczykowski SChr
Święto rolników o charakterze dziękczynnym za zebrane plony znane jest niemal we wszystkich kulturach. W Grecji dożynki obchodzono jako Talysie na cześć bogini Demeter. Starożytni Rzymianie przez kilka dni świętowali feriae messis. U Żydów obchodzono je w dniu Pięćdziesiątnicy oraz w święto Namiotów (Wj 23,16). Dawni Słowianie za pomyślne ukończenie żniwa odbywali dziękczynienia bóstwu...
 
Michał Wojciechowski

O świętości Pismo Święte mówi bardzo często, więcej niż tysiąc razy. Zaczyna od świętości samego Boga. Świętość ludu Bożego wynika z jego więzi z Bogiem. Dotyczy to społeczności religijnej, uświęconej przez Boga, a niekoniecznie jej pojedynczych, grzesznych członków. „Całe zgromadzenie jest święte i pośród niego jest Pan” (Lb 16,3). Naród jest święty jako Boża własność i lud kapłański.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS